Članice SZO (194 države) nameravaju da postignu dogovor u Ženevi od ponedeljka. „Biće teško“, rekao je jedan pregovarač.
U borbi za postizanje sporazuma, pregovarači su predstavili radikalno skraćeni nacrt u odnosu na predlog od pre Uskrsa. Sada ima 23 stranice. Brojne kontroverzne odredbe su izostavljene.
Međunarodni sporazum ima za cilj da spase živote u slučaju buduće pandemije i obezbedi manje haosa nego tokom pandemije korona virusa.
Trebalo bi da bude usvojen na sledećem godišnjem sastanku SZO u Ženevi krajem maja i početkom juna.
Humanitarna organizacija Lekari bez granica (MSF) saopštila je da sporazum mora da reguliše globalna pitanja zdravlja i pravde, a ne samo da štiti interese industrije.
Melisa Šarvej, ekspert MSF-a za globalno zdravlje, rekla je za dpa da Nemačka mora da se zalaže za to da vladina ulaganja u istraživanje i razvoj budu uslovljena pravičnim pristupom medicinskim proizvodima kasnije za ljude širom sveta.
Jedno kontroverzno pitanje u sporazumu je da li i kako farmaceutske kompanije treba da budu obavezne da dele stručnost i da deo svojih proizvoda stave na raspolaganje siromašnijim zemljama besplatno ili po niskoj ceni.
MSF takođe poziva na obavezujuća pravila kako bi se osiguralo da se vakcine mogu proizvoditi u mnogim zemljama u budućnosti.