Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Briselski proces i tablodi: Između odgovornosti i medijskog opismenjavanja
    Netačno

    Briselski proces i tablodi: Između odgovornosti i medijskog opismenjavanja

    Kako su protekli poslednji razgovori na visokopolitičkom nivou u Briselu? Sudeći po srpskim tabloidima - "PANIKA (je) U PRIŠTINI NAKON SASTANKA U BRISELU", "Borelj nije spomenuo nikakavo priznanje Kosova", "Srbija (je) dobila ZSO, a nije dala ništa!".
    Goran AvramovićObjavio/la Goran Avramović07.03.2023 16:1014:43Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus
    Ilustracija (Printskrin Srbija danas)
    Ilustracija (Printskrin Srbija danas)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    I dalje traje rasprava u javnosti šta su Beograd i Priština prihvatili u Briselu, te šta su koraci koji proizilaze iz političkog dela dogovora. Ono što sa sigurnošću znamo je da predstoji razgovor u Severnoj Makedoniji, a da posrednici očekuju napredak, odnosno postizanje sporazuma.

    Javnost je podeljena i u Beogradu i u Prištini, jedan deo kritikuje tačke dogovora, dok o pozitivnim ishodima prihvaćenog predloga u najvećem delu govore oni koji su ga prihvatili, te njihovi podržavaoci.

    Iz Beograda jasno poručuju da u fazi implementacije na prvom mestu mora da bude Zajednica srpskih opština i da će to biti deo aneksa implementacije o kojem će tek da se razgovara.

    Otud može i jasno da se zaključi da Srbija i dalje nije dobila ZSO, te da preostaje da se vidi da li će to tako i da bude.

    Istina je, sa druge strane, da šef evropske diplomatije Žozep Borel nije pomenuo priznanje Kosova.

    Ipak, odgovor na pitanje da li Srbija ništa nije dala, pre može da se pronađe u tekstu predloga sporazuma. Otud i dolaze najveće kritike. Većina snažnih kritičara veruje da je Srbija de fakto priznala Kosovo.

     

     

     

    Sudeći po naslovu s početka teksta i tabloidi su se uključili u tumačanje evropskog plana sa ciljem širenja informacije da je samo jedna strana nešto dobila.

    „Briselski dijalog je tema od izuzetne važnosti za Srbe na Kosovu i Metohiji, za centralnu Srbiju, ali i ceo region u smislu da postoje slična trusna područja, a rešenje tog problema važno je za sve politike. Neozbiljnost kojom se pristupa briselskom dijalogu najblaže rečeno zastrašuje. Imamo političke faktore koji su uključeni u proces i informacije – sa kojima oni izlaze iz zgrade Evropske službe za spoljne poslove – i koje su po pravilu potpuno različite. Tako je bilo i tokom poslednje runde dijaloga, a za koju možemo da kažemo da je bila ključna i za koju do danas ne znamo šta se tačno desilo. Imamo informaciju da nešto nije potpisano, onda da je to jedna strana htela, jedna ne, imamo i predstavnike Evropske unije koji su oduševljeni činjenicom da je nešto dogovoreno i da nema potrebe da se o predlogu dalje razgovara, a onda imamo zakazivanje sledeće runde razgovora u Severnoj Makedoniji. Sve to zbunjuje javnost. Uloga medija je u tim trenucima ključna“, objašnjava novinarka radija Mitrovica sever, Ivana Vanovac.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Goran Avramović

    Povezani članci

    Algoritmi i eho-komore: Kako nas mreže zatvaraju u „svoju istinu“

    01.05.2026 9:05

    Crtanje simbola „srpskog nacionalizma” VS. šta se zaista oslikava?

    07.04.2026 9:31

    Ko proizvodi lažne vesti o Kosovu – domaći akteri ili strani centri moći?

    31.03.2026 13:24

    Lokalni mediji u borbi protiv dezinformacija i borbi za opstanak

    30.03.2026 15:53
    Izdvojeno

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim

    U Prištini održana Parada ponosa

    05.06.2026 19:351 min čitanja IZVOR: Ekonomia online
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.