Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Kosovski savet za bezbednost optužuje Srbiju za pokušaje destabilizacije i mešanje u političke procese
    Politika

    Kosovski savet za bezbednost optužuje Srbiju za pokušaje destabilizacije i mešanje u političke procese

    Na današnjoj sednici Saveta za bezbednost Kosova, razmatrana je aktuelna bezbednosna situacija, uz optužbe na račun Srbije za „destabilizujuće planove, kriminalne intervencije“ i mešanje u političke procese na Kosovu. Posebna pažnja posvećena je incidentima poput napada na Poštu Kosova u Zvečanu i hapšenja četvorice Srba u Đakovici, među kojima su, prema tvrdnjama kosovske vlade, bivši pripadnici srpske policije i vojske.
    Katarina MirkovićObjavio/la Katarina Mirković06.04.2025 17:11Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Kim
    Vlada Kosova (Foto Kim arhiva)
    Vlada Kosova (Foto Kim arhiva)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Iz kosovske vlade saopšteno je da je bilo reči i o „pokušaju destabilizacije političkih procesa od strane Srbije“ i „pritisku na Srbe“ da učestvuju u političkim aktivnostima u Beogradu, uz poziv na očuvanje stabilnosti i visoku pripravnost institucija.

    Podsetili su da su, u noći između 31. marta i 1. aprila, na Poštu Kosova u Zvečanu bačene dve ručne bombe, od kojih je jedna eksplodirala.

    „Objekat pošte u Zvečanu je u međuvremenu u potpunosti saniran i sada se usluge građanima pružaju redovno“, navedeno je u saopštenju.

    Sinoćnje hapšenje četvorice muškaraca u Đakovici, kod kojih je pronađeno hladno oružje, takođe je bilo tema sednice.

    Ocenjeno je da ovakvi incidenti zahtevaju „stalnu pripravnost državnih i bezbednosnih institucija“.

    „Kada se tome doda i sinoćnje hapšenje četvorice ‘hodočasnika’ srpske nacionalnosti u Đakovici – među kojima je jedan poručnik srpske policije, a drugi kapetan Vojske Srbije – kao i sve što im je zaplenjeno, ocenjuje se da sve državne institucije i bezbednosni mehanizmi moraju ostati na visokom stepenu pažnje i pripravnosti“, dodaje se.

    Ističe se da Srbija pokušava da destabilizuje političke procese na Kosovu.

    „Osim što je intervenisala u izbornoj kampanji i na parlamentarnim izborima na Kosovu održanim 9. februara 2025. godine, preko Srpske liste i njenog ‘defakto’ lidera i glavnog teroriste Milana Radoičića, sada pokušava da utiče i na pojedine poslanike nevećinskih, nealbanskih zajednica, s ciljem da sabotira formiranje novih institucija devetog saziva Skupštine“.

    Prema njigovim rečima, „pretnjama i zavođenjem, a posebno ucenama, ona pokušava da podstakne međunacionalne i međupartijske tenzije na Kosovu i destabilizuje Kosovo“.

    Prema oceni kosovskog saveta za bezbednost, „ovo predstavlja flagrantno mešanje u državni suverenitet, demokratsko funkcionisanje i institucionalni integritet Kosova“.

    Kako se dodaje, „Srbija vrši nezapamćen pritisak na Srbe sa Kosova“ da učestvuju na skupu predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Beogradu, koji je najavljen za narednu nedelju.

    Grupa Srba sa Kosova i Metohije krenula je jutros iz Rudnice peške na skup u Beograd 12. aprila, na koji je građane pozvao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Opširnije o tome u posebnoj vesti.

    „Vučićev režim ima za cilj da eksportuje krizu na Kosovu i šire, jer je on sam u najvećoj krizi ikada“, ocenjeno je danas na sednici kosovskog saveta za bezbednost.

    Ujedno su uputili zahvalnost svim građanima na „podršci našoj državi i njenim institucijama“.

    Uhapšena četvorica Srba u Đakovici

    Đakovica Eksplozija u Zvečanu Kosovo vesti Savet za bezbednost Kosova Vlada Kosova
    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Katarina Mirković

    Povezani članci

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:32

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:08

    Vučić iz Tivta: O Kosovu samo na bilateralnim sastancima

    05.06.2026 17:50

    “Složno pobeđujemo” bojkotuje izbore na Kosovu 7. juna

    05.06.2026 15:06
    Izdvojeno

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim

    U Prištini održana Parada ponosa

    05.06.2026 19:351 min čitanja IZVOR: Ekonomia online
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.