NATO je najavio smanjenje broja vojnika na Kosovu pošto je „postignut napredak u poboljšanju bezbednosti, “ rečeno je danas u Prištini. Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen je rekao da će njihov prvi korak biti da od januara iduće godine počnu sa smanjenjem broja vojnika i da njihov broj bude negde oko deset hiljada. „Dalji koraci mogu uslediti za ovim prvim, a to će biti još jedno smanjenje broja na 5. 700 vojnika, “ rekao je Rasmusen. On je napomenuo da će sve to uveliko zavisiti od budućeg razvoja situacije na Kosovu i u Regionu: „Uveravam vas da nećemo preduzimati korake, ukoliko ne budemo sigurnu u stabilnost situacije. “ Nakon susreta sa predsednikom Kosova Fatmirom Sejdiuom, premijerom Hašimom Tačijem i ministrom Bezbednosnih snaga Kosova Fehmijem Mujotom, šef NATO saveza je najavio da će NATO nastaviti da pomaže novoformirane Bezbednosne snage Kosova. „Činjenica da sam došao u posetu Kosovu samo nekoliko dana posle preuzimanja dužnosti, jasno odražava da će Kosovo imati visok prioritet u mom radu, “ rekao je Rasmusen. Na početku svoje posete Rasmusen je razovarao sa komandantom KFOR-a Đuzepeom Emilijem Gajem, koji ga je obavestio o stanju bezbednosti i aktivnosti međunarodnih mirovnih snaga. On je razgovarao i sa predstavnicima međunarodnih institucija na Kosovu, te posetio pripadnike multinacionalnih taktičkih snaga Sever, u opštini Vučitrn. Podsetimo da je ranije savet NATO-a najavio da će tokom 2010. godine početi sa smanjenjem broja svijih pripadnika, kojih je na Kosovu trenutno oko 16 hiljada.
NAJNOVIJE VESTI
Svetinja između neba i zemlje
3 min čitanja IZVOR: Politika, autor: Živojin Rakočević
Toplo i nestabilno
1 min čitanja IZVOR: Kim

