Poskupljenje struje u Srbiji od 10% koje je najavljeno za 1. mart važiće i na severu Kosova jer se domaćinstva u ovom delu pokrajine strujom snabdevaju preko EPS-a. Tako će domaćinstvima prosečan kilovat-sat poskupeti za 11 %, a privredi za 9%. U odnosu na protekli period broj platiša na severu Kosova je udvostručen, kažu nadležni u kancelariji Elektrodistribucije u Kosovskoj Mitrovici. Pomoćnik direktora Elektro-Kosmeta, Nebojša Novaković, kaže da će domaćinstva od narednog meseca u proseku plaćati za 11% a privrednici za 9% više na ime utrošene električne energije. „Poskupljenje će obuhvatiti sve građane na severu Kosova koji su u sistemu javnog preduzeća Elektro-Kosmet, a kako je ovo preduzeće integralni deo EPS-a nema nikakve razlike sa poskupljenjem u Srbiji izuzev što ovo poskupljenje neće obuhvatiti porez na dodatnu vrednost“, rekao je Novaković Kontakt plus radiju. On navodi da je energetska situacija na severu Ksoova stabilna i pod kontrolom i da je potrošnja u odnosu na isti period prošle godine smanjena za 30% a da su potrošači u većem broju počeli da plaćaju struju što dokazuje podatak da je naplata za januar u odnosu na decembar udvostručena. Pre dva dana radna grupa Vlade Srbije za rešavanje spornih pitanja u elektro-energetskom sistemu na teritoriji Kosova i Metohije zatražila je od Međunarodne zajednice uvođenje drugog provajdera za isporuku električne energije i konstatovala da je snabdevanje strujom na severu Kosova kontinuirano. Naplata električne energije je na severu Kosova počela pre dva meseca. U ostalom delu Kosova i Metohije naplatu struje vrši Kosovska elektro korporacija (KEK).
NAJNOVIJE VESTI
Kurti: Odmah po potvrdi rezultata počinju razgovori o izboru predsednika
1 min čitanja IZVOR: KIM
Baraljiju: Izbor predsednika Kosova prioritet, u suprotnom novi izbori
2 min čitanja IZVOR: Ekonomija Onlajn

