Iako na centralnom Kosovu postoji više komunalnih preduzeća, kako ona koja plaća Republika Srbija, tako I novoformirana opstina Gračanica, ovde trenutno postoji 14 registrovanih divljih deponija. Velika količa smeća nalazi se u blizini naseljenih mesta, što nepovoljno utiče kako po životnu sredinu tako i na zdravlje ljudi. Međutim, glavni krivci za takvu situaciju su sami stanovnici centralnog Kosova koji ne vodeći računa bacaju đubre gde god stignu. Opština Priština sa sedištem u Gračanici uputila je apel stanovništvu da radi na očuvanju životne sredine i smeće odlaže u konejnere a ne na ulice i u reku. Načelnica Uprave za komunalne poslove i nadzor Radmila Vulićević kazala je za KIM radio da je ova akcija pokrenuta u okviru akcije koju sprovodi Ministarstvo za zaštitu životne sredine Republike Srbije „Očistimo Srbiju“ i da je njen cilj da se kod ljudi probudi svest o očuvanju i ulepšavanju životnog prostora. „ „Ne trebamo da mislimo da je to je to briga nekog drugog neko isključivo naša i moramo imati svest o tome. Negde su čak obdaništa u blizini, negde su bolnice u blizini a negde je naš pogled stalno uperen u nešto što je nečisto i ružno. Komunalno preduzeće „Komunalac“ će u tom smislu pojačati svoje aktivnosti i raditi na uklanjanu ovih divljih deponija“: Po nekoliko divljih deponija između svakog sela i kanalizacija i smeće koje se svakodnevno slivaju u reke, slika je koja se trenutno vidi na centralnom Kosovu. Građani Gračanice međutim, smatraju da komunalna preduzeća trebaju više da rade na uklanjanju divljih deponija, i kao najbolje rešenje oni vide reciklažu otpadaka. U novoj opštini Gračanica se još uvek čeka na formiranje Javnog komunalnog preduzeća, ali direktor Javnih službi Boban Todorović koji je trenutno zaduzen i za čistoću u opštini smatra da što pre treba pokrenuti akciju uklanjanja divljih deponija. „Mi ćemo na Skupštini predložiti da se sve te divlje deponije uklone. Stanovništvo će biti obavešteno o početku akcije čišćenja i svi koji bacaju smeće na mestima gde to nije dozvoljeno biće kažnjeni, jer krajnje je vreme da se uvedemo neki nivo čistoće u ovoj opštini“. I dok se ne formira komunalno preduzeće, za čistoću u opštini Gračanica, zadužena je jedna privatna firma iz Prištine, a od nedavno je u selima koje pripadaju ovoj opštini postavljeno 300 kontejnera.
NAJNOVIJE VESTI
Jedna osoba poginula u saobraćajnoj nesreći kod Prištine
1 min čitanja IZVOR: Koha
Lakroa i Kurti razgovarali o dijalogu Kosova i Srbije
1 min čitanja IZVOR: KIM

