Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović rekao je na sednici Odbora da je budžet za narednu godinu u odnosu na ovogodišnji uvećan za oko 100 miliona dinara.
“To se pre svega odnosi na povećanje plata u samom Ministarstvu i u lokalnim samoupravama. Za funkcionisanje
Ministarstva opredeljena su sredstva od 142.466.00 dinara”, rekao je Bogdanović i dodao da se tendencija smanjenja troškova, koja je počela 2009. godine, nastavlja i u 2012.
Govoreći o projektovanim troškovima po sektorima koji su u nadležnosti Ministarsta, on je rekao da je za sektor lokalne samouprave, odnosno za plate zaposlenih u lokalnim samoupravama, javnim preduzećima, organizacijama i institucijama opredeljeno oko 3,3 milijarde dinara.
Pored podrške lokalnim samopravama, budžet ima socijalnu i razvojnu komponentu, jer je veliki broj ljudi na Kosovu nezaposlen i živi u ruralnim sredinama, naglasio je Bogdanović.
Prema njegovim rečima, za podršku održivog povratka i opstanka opredeljeno je 896.282.000 dinara, a u okviru toga su obezbeđena sredstva za jesenju i proletnju setvu, nabavku ogreva školama i ugroženom stanovništvu, opremanje domaćinstava povratnika i porodica otetih lica.
Akcenat je stavljen i na dodeljivanje sredstava za razvoj poljoprivrede i preduzetništva, ali i na izgradnju infrastrukture, obnovu crkava, manastira, kulturnih ustanova, dodao je ministar.
Član Odbora iz Demokratske stranke Srbije (DSS) Vladimir Milentijević rekao je da je budžet za Kosovo i Metohiju za narednu godinu prepisan, kao što je to rađeno i u prethodne četiri godine, da je diskriminatorski i stavlja u neravnopravan položaj Srbe u Srbiji i Srbe u pokrajini.
On je rekao da kada bi se republički budžet za 2012. godinu podelio sa brojem stanovnika Srbije bez Kosova i Metohije, onda bi svaki stanovnik Srbije dobio po 1.100 evra, a ako bi se sredstva namenjena za Kosovo i Metohiju podelila sa 120.000- 130.000 stanovnika koliko ih, kako je naveo, ima po njegovoj proceni u pokrajini, onda bi on iznosio 350 evra po stanovniku.
On je ocenio da je vlast to uradila kako bi se Srbi na Kosovu integrisali u kosovske institucije.
Reagujući na njegovo izlaganje, član Odbora iz poslaničke grupe za Evropsku Srbiju Srđan Milivojević je istakao da ovaj budžet nije budžet vlasti, već Vlade Srbije i ocenio da Milentijevićeve tvrdnje nisu na mestu, jer su u budžetu predviđena sredstva za rad paralelnih institucija, što pokazuje da Vlada Srbije nema nikakvu nameru da prihvati bilo kakve uslove Evropske Unije o njihovom ukidanju.
Član Odbora iz Ujedinjenih regiona Srbije Stojanka Petković pitala je Bogdanovića da li je ovo budžet koji će trajati šest meseci ili godinu dana i da li će na teritoriji Kosova i Metohije biti raspisani parlamentarni i lokalni izbori.
Ministar je odgovorio da će budžet trajati dok traje ova vlada, a da bi, ako poštujemo zakon i Ustav, izbori trebalo da se raspišu i u pokrajini.