Administrator eparhije raško prizrenske, episkop Atanasije zajedno sa vikarnim episkopom lipljanskim Teodosijem i uz sasluženje protosinđela Mihajla služio su svetu arhijerejsku liturgiju. Episkop Atanasije čestitao je slavu svim pravoslavnim vernicima i gradu Prizrenu. Govorio je o značaju proslavljanja Svetog Georgija pobedonosca koji je slava mnogih pravoslavnih Srba. „Mnogi ga i danas slave. Slave ga i na istoku i na zapadu. Slavimo ga i mi ovde u ovom obnovljenom hramu kao simbol našeg obnavljanja“. Vladika Atanasije je govorio o potrebi izmirenja i ljubavi među ljudima. On je prisutne vernike obavestio o odluci Svetog arhijerejskog Sabora SPC o penzionisanju episkopa raško prizrenskog Artemija. „Sveti arhijerejski Sabor je mudro poslao vladiku Artemija da se odmara. Star je čovek, umara se, pomalo i oboljeva, ali je poslat da se odmara. Od njega su ukolnjeni oni koji su ga zloupotrebljavali, njega ali i nevolju ovoga naroda. Trošii novce namenjene sirotinji. Sabor je mudro postupio i nemojte se oko toga kolebati“. Posle lilturgije je oko hrama išla svečana litija, porezan je i slavski kolač u slavu Svetog Đorđa koji je krsna slava episkopa Teodosija. Proslavi Đurđevdana u obnovljenom prizrenskom hramu prisustvovalo je više desetina vernika iz Prizrena, Velike Hoče, Å trpca, Kosovske Mitrovice i Prištine. Vladimir Tanasković, godinama već živi u Beogradu. Hram Svetog Đorđa u Prizrenu posetio je prvi put posle jedanaest godina. On smatra da Srbi imaju gde da se vrate. “Ovo je za mene i lep i žalostan trenutak. Sećam se kada je naš pokojni patrijarh Pavle bio ovde, tada je ovde za praznike dolazilo i po dve, tri hiljade ljudi. Nadam se da će se stvari srediti, da će u skorije vreme biti obnovljena i crkva Svetog Spasa, kao i Bogorodica Ljeviška“, kazao je Tanasković.
NAJNOVIJE VESTI
Haradinaj: Nisam kandidat za predsednika, ali bih razmotrio predlog
1 min čitanja IZVOR: KIM
Lakroa i Macut: Dijalog Beograda i Prištine ključan za stabilnost
1 min čitanja IZVOR: KIM

