Kako se navodi u saopštenju eparhije raško-prizrenske dostavljenom KIM radiju osim monaštva i svi parohijski sveštenici su i dalje na službi u eparhiji i redovno obavljaju parohijske dužnosti. Eparhija zato saopštava da su netačne tvrdnje pojedinih medija da je došlo do masovnog odlaska monaštva iz eparhije raško-prizrenske. “Sa žaljenjem saopštavamo da je jedna manja grupa monaha samovoljno napustila neke od manastira eparhije, ali nijedan manastir eparhije nije ostao prazan. Većim je delom reč o monaškim licima koji su više puta menjali svoje mesto boravka i koji su, kako se saznaje, odlučili da žive po privatnim kućama ili objektima“, kaže se u saopštenju. Kao primer eparhija navodi da se u manastiru Crna Reka, iz koga je pre nekoliko dana otišao deo bratstva, život sasvim normalizovao i monasi sa igumanom Jovanom redovno dočekuju poklonike i spremaju se da proslave slavu Sv. Petra Koriškog. Administrator eparhije rašpko-prizrenske mitropolit Amfilohije nije dao nijedan kanonski otpust osim četvrici monaha koji su po odluci Sabora SPC i Sinoda napustili eparhiju. Eparhija raško-prizrenska najoštrije demantuje prenošenje “neobjektivnih izjava pojedinih odbeglih monaških lica i njihovih saopštenja“. Mitropolit Amfiohije danas je služio liturgiju manastiru Ćelije a vikarni episkop Teodosije je posetio manastir Sočanicu a u popodnevnim časovima posetiće manastir Svetih Arhangela kod Prizrena.
NAJNOVIJE VESTI
Na današnji dan 1999. godine kidnapovan dr Andrija Tomanović
1 min čitanja IZVOR: Kim
U Gračanici od četvrtka XII Međunarodni Vidovdanski turnir u odbojci
1 min čitanja IZVOR: Kim

