Teodosije je komentarišući za „Novosti“ nedavnu odluku Sabora SPC o raščinjenju njegovog prethodnika episkopa Artemija i njegove optužbe da mu je arhijerejski čin oduzet protivno crkvenim propisima rekao da je važno da sveštenstvo i narod nisu podržali pokušaj stvaranja „raskolničke crkve“ i da su prepoznali namere onih koji su nasrnuli na jedinstvo crkve i naroda. Teodosije je rekao da odlukom Sabora nisu prekršenini kanoni ni ustav Crkve, jer bi u tom slučaju značilo da niko od 36 prisutnih episkopa na Saboru, na čelu sa patrijarhom Irinejem ne zna šta su pravila Crkve. “Episkopima prema kanonima treba da sudi najmanje 12 episkopa. U slučaju bivšeg vladike Artemija Sabor je već bio u zasedanju i zato je usvojen predlog patrijarha da se Sabor pretvori u crkveni sud. On je doneo punovažnu i zakonsku presudu. Sabor bira episkope i Sabor ima pravo da ih liši čina. Tako se činilo i ranije u istoriji“, rekao je vladika raško-prizrenski u intervjuu Novostima. On smatra da je bivši vladika Artemije tokom zasedanja izvršio “pokušaj puča“ u jednoj kanonskoj eparhiji SPC. “Učestvovao je u nasilnoj otimačini manastira koji mu kanonski ne pripadaju i potpisivao akte sa falsifikovanim pečatom eparhije. Saboru je to bila više nego jasna izjava i potvrda krivice. Zato su spekulacije koje bivši vladika širi o navodnoj kanonskoj neutemeljenosti ove odluke potpuno bespredmetne“. Teodosije veruje da bivši vladika više ne predstavlja ozbiljnu opasnost za Crkvu zato što je ovom presudom Sabor poslao jasnu i nedvosmislenu poruku svim vernicima o stavu Crkve o tom pitanju. On kaže da bi mogle da uslede dodatne crkvene mere ukoliko bi bivši vladika nastavio sa dosadašnjim necrkvenim aktivnostima i dalje se predstavljao kao „episkop raško-prizrenski“.
NAJNOVIJE VESTI
Policija u okolini Prištine sprovodi pojačani nadzor dvotočkaša, oduzeto nekoliko vozila
1 min čitanja IZVOR: Radio Kim
Vidovdanska svečana sednica: Zavet Svetog Save i Kneza Lazara
3 min čitanja IZVOR: Kim, Dimitrije Rakočević

