Koštunica je “posebno istakao loše stanje ljudskih prava i težak položaj srpske zajednice. Pri tom je izneo mišljenje o potrebi bolje i efikasnije institucionalne zaštite Srba posredstvom usvajanja novog koncepta decentralizacije vlasti”.
“To je, po Koštunici, proces koji ne bi prejuducirao pitanje budućeg statusa Kosova i Metohije, ali bi znatno poboljšao mogućnosti održanja pokrajine kao multietničke sredine”, saopštila je Vlada Srbije posle razgovora u Beogradu.
Geno je izrazio bojazan da bi nova administrativna podela značila istovremeno etničku podelu Kosova, na šta je Koštunica odgovorio da je to u praksi već slučaj i da je zaštita brojno manje zajednice osnovni zadatak.
Sagovornici su se složili da postoji čitav niz praktičnih ekonomskih i drugih pitanja oko kojih je moguće uspostaviti bližu saradnju između Srbije, UNMIK-a i privremenih institucija u pokrajini.
Koštunica i Geno su u tom smislu pozdravili početak dijaloga između Beograda i Prištine. Specijalni predstavnik generalnog sekretara UN na Kosovu Hari Holkeri, koji je takođe prisustvovao razgovoru Koštunice i Genoa, predložio je da privatizacija bude jedna od novih tema za dijalog Beograda i Prištine, što su obe strane prihvatile.