Browsing: Društvo

U Prištini je predstavljena publikacija „Nevidljivo nasilje: Priče iz redakcije“ Hrvatskog novinarskog društva. Prema ovom istraživanju, 70% anketiranih novinara u regionu odgovorilo je da bi promenilo posao ili redakciju u kojoj radi, a glavni razlozi su niska plata (42%) i cenzura unutar redakcije (15%).

„Ja ne mogu da kažem onima koji su nas otimali „Srbi“ – oni su škije, oni su kriminalci, za mene su svi oni kriminalci“, rekla je govoreći o sudbini 1.648 nestalih lica u Prištini Nesrete Kumnova, predsednica udruženja „Plač majki“ iz Đakovice i članica Komisije Vlade Kosova za nestala lica.

Načelnik Generalštaba Ljubiša Diković u susretu sa komandantom Kfora Salvatoreom Kuočijem ocenio da je bezbednosna situacija na KiM složena, te istakao da „VS prepoznaje međunarodne snage na KiM kao važan faktor stabilnosti i garant bezbednosti za stanovništvo i zaštitu našeg nacionalnog, kulturno-istorijskog i verskog nasleđa“.

Sve manji broj đaka se, iz godine u godinu, upisuje u OŠ “Ugljare” koja se nalazi u istoimenom selu u blizini Kosova Polja, navodi njen direktor Goran Jović. Slična situacija je i u OŠ “Kralj Milutin“ u Gračanici, dok takvih problema uglavnom nema u Lapljem Selu, mada i tamo broj učenika oscilira.

Više stotina Srba povratnika u opštinama Klina i Istok, od sinoć je bez struje, nakon što je snažan vetar oborio nekoliko stubova niskonaponske mreže u selu Osojane, a u nevremenu nije bilo povređenih.

Predsednik Društva novinara Srbije na Kosovu Budimir Ničić zahteva od kosovskog tužilaštva da „po službenoj dužnosti pokrene tužbu protiv Specijalnog tužilaštva Kosova“ jer je na današnjoj konferenciji za medije prekršen Zakon o upotrebi jezika na Kosovu.

„Hvala našem predsedniku što se setio naših svetinja i ne samo ovde nego i u drugom mestu, ali ovde sa ovog mesta hoću da kažem ne hvala mu za reči koje upućuje ovih dana Srbima na KiM-u“, kazao je vladika Teodosije tokom obeležavanja praznika u Banjskoj. 

Ragujući na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da on neće živeti u Đakovici i da nema nijednog Srbina koji će tamo da ode, iguman manastira Visoki Dečani, otac Sava napisao je da je predsednik već otpisao Srbe u tom gradiću u Metohiji, ali oni južno od Ibra.