“Ima Romkinja novinarki na Kosovu, ali taj broj je mali, nije to dovoljno. Ja danas evo poručujem devojkama, ženama da krenu ovim mojim putem novinarstva kako bismo imali one koji će osvetliti temu Roma, problema, naše tradicije, uspešnih Roma. Ja sam udata, imam troje dece, ali ako voliš svoj posao, možeš da izdvojiš vreme i za kućne poslove i za posao”, kaže Emina te dodaje:
“Teme koje obrađujemo su o okruženju oko nas, tu mora biti i politike, naravno, u takvoj smo sredini da i Romi moraju da znaju šta se tačno dešava oko njih na Kosovu, da budu informisani o široj slici šta se dešava. Moje emisije se bave podizanjem svesti o obrazovanju žena, devojaka, najviše što želim da se čuje je koliko ima Roma koji nisu zaposleni i koji nisu zdravstveno osigurani, kako bi se to rešilo i da žive normalno”, dodala je.
Položaj Romkinja na Kosovu dugo je bio na margini – kako u zajednici, tako i u širem društvu. Ipak, Emina Butić kaže da se situacija menja i da se sve više žena odlučuje da budu aktivne u javnom životu.
Ističe da ti pomaci, iako spori, ipak daju nadu u trajnije promene.
“Položaj Romkinja u opštini Gračanica mogu da kažem da se danas u odnosu na prethodne godine menja na bolje. Ja koliko vidim iz mog ugla, da se broj Romkinja koje napreduju u svemu ide na bolje. Možda sa obrazovanjem još nije dovoljno dobro, iako ima i dalje diskriminacije, mogu da kažem da Romkinje za sada gledaju da jedna drugoj pomognu, podstaknu, i da ako pričamo o zaposlenju, aktivne su u nevladinim organizacijama, vidljivije su, jedna drugoj pomažu, informišu kako bi bile uspešnije”, ističe ona.
Govoreći o još jednoj važnoj temi – ranim brakovima u romskoj zajednici, Butić kaže da je i tu došlo do vidljivih promena. Nekada vrlo prisutna praksa sve više gubi svoje uporište u savremenom životu. Mlade Romkinje danas imaju drugačiji pogled na svet, pristup informacijama, ali i uzore koji ih inspirišu.
„O ranim brakovima se često govori kad se priča o romskoj zajednici. To više nije isto kao pre, menja se, sve se menja. Mi smo sada u 21. veku, devojke sada završavaju srednje škole i gledaju gde će dalje. Ti rani brakovi su iza njih, to ide na bolje. Došlo je vreme preokreta da devojke nisu kao pre, ne udaju ih kao pre i običaji Roma po tom pitanju nisu više kao ranije, menja se sve to s godinama“.
Na kraju razgovora, Emina je uputila važnu poruku o tome kako se romska zajednica često u javnosti prikazuje jednostrano – kroz prizmu problema, diskriminacije i siromaštva. Iako su ti problemi realni i ne smeju se zanemariti, retko se ističu pozitivne strane – bogata kultura, snažan identitet i umetnički izražaj Roma.
“Prepoznatljivi su po sviranju klavira, klavijature, bubnjeva, gitare, ima dosta stvari i to ne izumire, to se nastavlja s kolena na koleno. Kod romske dece može da se kaže da je muzika u njihovim genima – to se ne menja i to će, sigurna sam, biti i u budućnosti jer je muzika jednostavno deo Roma”, zaključuje Emina Butić u podkastu „Glas Kosova“.