Iz Banke Poštanske šedionice kažu da su primetne velike gužve i da je do 13 časova isplaćeno 7 miliona dinara. Građani su na ovakav korak prinuđeni nakon odluke Centralne banke Kosova koja je uvela novu Uredbu o platmom prometu, a koja ne dozvoljava distribuciju dinara na Kosovu. Pošto u većini srpskih sredina nema dinara, oni su primorani da po novac odlaze u najbliže ekspoziture u Srbiji.
„Banka Poštanska štedionica je otvorila montažne ekspoziture kako bi olakšala ljudima na teritoriji KiM da ne putuju u centralnu Srbiju i izlažu se dodatnom trošku. Ove četiri lokacije imaju radno vreme od 9 do 17 sati radnim danima i subotom takođe od 9. do 17. časova, a bankomati su dostupni 24 sata, kazao je Marko Pavlović koordinator Banke Poštanske štedionice za Kosovo i Metohiju.
Kazao je međutim, da su to privremeni objekti koji će biti tu samo dok se ne uspostavi normalan režim rada dinara i platnog prometa. Beograd, kaže, radi na tome da se pronađe rešenje.
Centralna banka je ovu Uredbu donela krajem januara ali je ona stupila na snagu 1. februara. Od tada je u dva navrata upravo na Jarinju od strabe kosovske carine sprečena distribucija dinara u srpske sredine. Postavljanjem moblinih bankomata u blizini prelaza korisnicima dinara je olakšano preuzimanje novca.
„Iz tog razloga postavili ove bankomate koji su dostupni 24 sata na svim lokacijama. Ljudi su veoma zadovoljni, dolaze od jutros u velikom broju. Nema ograničenja sa podizanjem novca ni na šalterima ni na bankomatima. Radimo sa tri zaposlena da bi sprečili pojavu gužve i da bi se ljudim usluga što kvalitetnije obavila. Ljudi ovde mogu da obave sve bankarske usluge, a ne samo podizanje novca“, kazao je Pavlović.
Mnogi građani sa severa zbog gužve na Jarinju prelaze peške da bi podigli novac. Zbog kolone vozila na Jarinju čekanje je nešto duže nego uobičajeno.

