Prema studiji udruženja za digitalizaciju Bitkom, svaki četvrti potrošač u Nemačkoj robu i usluge svakodnevno plaća telefonom ili satom. Skoro svaki drugi to čini najmanje jednom nedeljno, pa je jasno da polako preovladava beskontaktno plaćanje.
Međutim, dve petine među više od 1.000 ispitanika još nikada nije koristilo mogućnost beskontaktnog plaćanja svojim pametnim uređajem, navodi Bitkom u studiji objavljenoj u ponedeljak.
Beskontaktno plaćanje uzlazni trend
Taj vid plaćanja se drastično raširio od prethodne studije, u jesen 2022.
Tada je telefon ili sat za plaćanje svakodnevno koristilo 13 odsto ispitanika. Jedan od troje najmanje jednom nedeljno, a 55 odsto nije nikada.
Ne neočekivano, pametno plaćanje je uobičajenije među mladima.
Sada je već 83 odsto građana između 16 i 29 godina starosti najmanje jednom u prethodnih godinu dana prislonilo svoj uređaj uz terminal za plaćanje.
Taj udeo je sa 75 odsto nešto manji u grupi 30-49 godina, a sa 68 odsto još manji među onima stasrosti između 50 i 64 godine.
Samo dva odsto nikada nije koristilo beskontaktno plaćanje
Oni sa najmanje 65 godina telefonom ili satom plaćaju daleko ređe – samo jedan od pet ispitanika je odgovorio potvrdno.
Kada se saberu svi oblici beskontaktnog plaćanja, dakle i kreditnim ili debitnim karticama, neku od opcija svakodnevno koristi oko 40 odsto građana, a 94 odsto najmanje jednom nedeljno.
Tu mogućnost nikada nije koristilo samo dva odsto ispitanika, naspram 10 odsto nepune dve godine ranije, navodi Bitkom.
Računari, „pametni“ televizori i telefoni, kao i tableti neizostavni su deo naše svakodnevnice. Međutim, prekomerna upotreba digitalnih uređaja štetna je po zdravlje mladih i dece.