Vila Milana Radoičića, organizatora napada u Banjskoj, izgrađena pored jezera Gazivode, procenjena je na skoro dva miliona evra.
Procenu je dala Agencija za upravljanje zaplenjenom i konfiskovanom imovinom, pod čijom se upravom, pored vile, nalazi i ostala Radoičićeva imovina na Kosovu.
Bespravno izgrađena vila na državnoj imovini najvrednija je Radoičićeva imovina, ocenila je Agencija.
Ona čini više od polovine ukupne vrednosti imovine oduzete i konfiskovane u vezi sa slučajem Banjska.
Imovina lica koje potražuju pravosudni organi na Kosovu procenjena je na 3.430.748,50 evra.
Od toga 3.103.178,5 evra je u nekretninama u koje pored vile spadaju i penthaus u vrednosti od 644.400 evra, restoran u vrednosti od 400.000 evra, kancelarija u vrednosti od 82.065 evra, kao i stan u vrednosti od 69.220 evra.
Pored toga, u rukama države je 31 zaplenjeno vozilo i još 8 drugih zaplenjenih u vrednosti od 327.570 evra.
Sva Radoičićeva imovina nadgleda se i obezbeđuje preko sigurnosnih kamera i od strane Kosovske policije.
Kamere i alarmi
Prema podacima Agencije, mesečni trošak upravljanja imovinom za osiguranje iznosi 420 evra.
“U početku su izvršene pripreme i dati potrebni podaci (merenja površina objekata i sl.), dok vas o ostalim nalazima mogu obavestiti Kosovska policija i Tužilaštvo. Sudija je kontinuirano informisan o svim radnjama koje je preduzela Agencija za upravljanje zaplenjenom i konfiskovanom imovinom (AUZKI) u vezi sa predmetnom imovinom. Nadgledanje i obezbeđivanje se vrši preko sigurnosnih kamera od strane ugovorene kompanije, kao i Kosovske policije. U zavisnosti od potrebe održavanja, mi ćemo preduzeti potrebne radnje”, navodi se u odgovoru Ministarstva pravde povodom preduzetih radnji o imovini u vezi sa napadom u Banjskoj i dodaje se:
“U skladu sa zakonskim procedurama, AUZKI je preduzela odgovarajuće radnje, počev od identifikacije i fotografisanja stanja i stvari u objektima. Zamenjeni su cilindri na ulaznim vratima, kao i ugrađeni elektronski uređaji za nadzor (kamere i alarmi)”.
Ne treba žrtvovati kvalitet istrage brzim podizanjem optužnice
Osim radnji koje su preduzete u vezi sa imovinom, nakon 10 meseci istražnih radnji nisu dati podaci o istrazi napada u Banjskoj.
Poznavaoci pravosuđa ocenjuju da je javnost i međunarodna zajednica trebalo da budu obavešteni o dešavanjima, ali bez štete po istragu.
“U ovom slučaju, Specijalno tužilaštvo je moglo da sačini izveštaj koji bi mogao da se podeli sa međunarodnim institucijama u meri u kojoj ovaj izveštaj i dalje ne narušava integritet istrage, kako bi obavestio međunarodne partnere o tome šta se desilo u Banjskoj. Ali ne možemo da žrtvujemo kvalitet istraga u procesu”, rekao je direktor Kosovskog instituta za pravosuđe, Ehat Miftaraj.
Ipak, dodaje da kvalitet istraga ne treba žrtvovati brzim podizanjem optužnice. Prema Miftaraju, za sprovođenje istrage u slučaju Banjska potrebno je vreme zbog ekspertize dokaza koji se moraju sprovesti van Kosova.
“Ako je Vladi Kosova, Ministarstvu unutrašnjih poslova zaista u interesu da se takvi slučajevi tretiraju prioritetno, u razumnom roku, treba da obezbede minimalne uslove za tužilaštvo, za policiju. Bilo bi neophodno da forenzički instituti, razni instituti koji ispituju dokaze budu funkcionalni na Kosovu. Kosovu nije potrebno da za jednostavne stvari traži pomoć od Makedonije“, dodao je on.
Bivši potpredsednik Srpske liste, Milan Radoičić, preuzeo je odgovornost za napad na Banjsku u Zvečanu. Izvršen je 24. septembra 2023. godine a ubijen je narednik Afrim Bunjaku.