„Bledi epoha beneficija i bogaćenja na račun države i građana“, poručio je pre dva dana kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja.
Kaže još: „Prekršiocima zakona poput ‘Nis petrola’, vene ruskog Gasproma – nije mesto na Kosovu“.
Na vrata najmanje tri benzinske pumpe na Severu, Poreska uprava Kosova stavila je katance ove nedelje, kako je potvrđeno, zbog poslovanja bez licenci.
Zatvorene su dve pumpe u Zubinom Potoku, od kojih je jedna „NIS petrol“, kao i jedna u severnom delu Mitrovice – takođe iste ove kompanije.
Akciju zatvaranja ovih pumpi sprovela je kosovska Poreska uprava i Agencija za privatizaciju, čiji je objekat poslodavcu dat na zakup. Asistirala im je Kosovska policija regiona Sever.
Policija je i sinoć pružila asistenciju, ali vlasnicima da istoče gas, istankuju gorivo i pokupe inventar, za šta su dobili i rok – kratak.
Sinoć je sa pumpe u severnom delu Mitrovice istočen plin.
Nekada vatromet i gorivo, SNS i Srpska lista
U objektu koji je zvanično i svečano otvoren kao NIS-ova pumpa pre osam godina, prvo je gorivo natočeno za vozilo Zdravstvenog centra, koji je te 2016. godine proglašen za KBC Kosovska Mitrovica.
Tadašnji direktor Milan Ivanović bio je u pratnji vozila i na pumpi sačekao Marka Đurića, danas ministra spoljnih poslova Srbije, koji je tada obavljao dužnost vd direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Uprkos zabrani da uđe na Kosovo, Marko Đurić je tog 15. decembra zvanično pustio u rad benzinsku pumpu NIS-a u Kosovskoj Mitrovici.
Đurić je tada naglasio da NIS-ova pumpa ima sve potrebne licence za rad, i to u „oba sistema“, da plaća poreze, kao i to da na Kosovu radi sa licenciranim partnerom „SEKOS“.
„Poslovanje je, nasuprot onome što prištinske institucije tvrde, legalno. Pošto se radi o legalnim organizacijama koje su registrovane u oba sistema, mene lično raduje to što će i ovde da se povećava promet, da se zaposli jedan broj naših ljudi koji će ovde raditi na pumpama koje nisu radile 16-17 godina i što ovo, na neki način, označava jednu od lasta oživljavanja privrednog života, a posebno smo, naravno, ponosni na to što brend NIS-a posle 17 godina možemo da vidimo ovako praktično u punom sjaju na Kosovu i Metohiji,“ kazao je tada.
Poslanik Narodne skupštine Srbije sa Severa, Slaviša Ristić, pitao je Marka Đurića zašto je obmanuo javnost da se radi o NIS-u, kada je SEKOS privatna firma „pod kontrolom Srpske napredne stranke“.
Nešto kasnije, NIS je pružio pojašnjenje:
„NIS ne obavlja delatnost maloprodaje naftnih derivata, već je nakon sprovedene tenderske procedure, izdao u zakup tri objekta koji se nalaze na teritoriji Kosova i Metohije i to lokalnoj kompaniji koja ima sve potrebne licence za obavljanje ove delatnosti“.
Svečanosti oko pumpe tog 15. decembra završene su višeminutnim vatrometom u večernjim satima.
Tog je dana Kosovo dobilo i svoj pozivni +383, a Telekom.d.o., čiji je predstavnik takođe tada na pumpi dočekao Đurića, licencu za rad na Kosovu kao kosovska firma.
Osam godina kasnije – ključ u bravu, istankovano gorivo, i istočen gas.