Pored iznosa isplaćenog po ugovoru o lobiranju, kompanija u vlasništvu Aferdite Rakip i Avnija Mustafaja je takođe prijavila dodatne troškove. Većina troškova prijavljenih na veb stranici Zakona o registraciji stranih agenata (FARA) Ministarstva pravde SAD, odnosila se na obroke, ono što su opisali kao poslovne sastanke i putovanja.
Većina sastanaka se odvijala u raznim restoranima u Prištini, iako je u ugovoru o lobiranju navedeno da će oni davati strateške savete i predstavljanje Ministarstva spoljnih poslova „unutar Sjedinjenih Država“.
Prema jednogodišnjim ugovorima potpisanim 26. juna prošle godine, Rakipi i Mustafaj su trebali da budu plaćeni 147.000 evra za lobiranje u SAD od strane Ministarstva spoljnih poslova za „unapređenje bilateralnih odnosa između SAD i Vlade Kosova“.
Većinu ove isplate primili su u julu i decembru prošle godine. Dok se očekuje da će ostatak plaćanja biti primljen negde ove godine, ali podaci još nisu javni.
Lobisti u SAD su obavezni da dostavljaju evidenciju o svojim aktivnostima svakih šest meseci prema Zakonu o registraciji stranih agenata Ministarstva pravde SAD (FARA).
Iz tog razloga, Rakipijeva i Mustafajeva kompanija– Aferdita Rakipi Communication i Ambal doo – objavile su sve svoje troškove od jula prošle do januara ove godine.
Njihovi ugovori važili su do kraja juna ove godine. U Ministarstvu pravde za Radio Slobodna Evropa nisu rekli da li je ugovor sa ove dve kompanije produžen i nisu odgovorili ni na jedno pitanje u vezi sa ovom temom.
Ni Mustafaj, ni Rakipi ni kosovska vlada nisu dali odgovor do trenutka objavljivanja teksta.
Ostvarivali kontakte
Kompanija Aferdite Rakip i Avnija Mustafaja nikada nije imala još jedan lobistički ugovor registrovan u FARA-i. Dokumenti objavljeni u ovoj agenciji pokazuju da su u periodu od jula 2023. do januara 2024. godine ostvarili ukupno šest kontakata.
Rakipi je objavio dva kontakta, dok je Mustafaj četiri. Virtuelni sastanak sa pomoćnikom američkog državnog sekretara Džejmsom O’Brajenom i zamenikom pomoćnika državnog sekretara, Gabrijelom Eskobarom, objavili su da je održan 13. oktobra.
Kosovo je takođe imalo ugovore o lobiranju u prošlosti. Od 1992. političke partije i vladine institucije potrošile su milione evra na lobiranje u SAD.
U većini slučajeva, za lobiranje su angažovane poznate američke lobističke firme kao što su Podesta Group i Ballard Partners.
Prema dokumentima objavljenim na sajtu FARA, u periodu od šest meseci, Ballard Partners je kontaktirao ukupno 238 subjekata u SAD radi lobiranja, dok je Podesta grupa kontaktirala 216.
Podaci objavljeni na internetu pokazuju i dodatne troškove koje su prijavili. Dok su sume za koje su sklopljeni ugovori bile veće, prijavljeni rashodi su manji nego u slučaju Rakipa i Mustafaja.
Bliski sa Gervalom
Sporazumi o lobiranju potpisani su oko mesec dana nakon porasta tenzija na Severu Kosova, kada su lokalni srpski stanovnici protestovali protiv albanskih gradonačelnika.
Rakipi, rođena u Mičigenu, SAD, poznavala je kosovsku ministarku spoljnih poslova Doniku Gervalu, čak i pre nego što je sklopila ugovor za lobiranje. Pre deset godina, Gervala ju je označila u izazovu čitanja putem objave na svom Fejsbuk nalogu.
Mustafaj, rođen u Njujorku, SAD, bio je ključna osoba u Albansko-američkom nacionalnom savetu (NAAC), kao i član organizacije Germin na Kosovu, koja se uglavnom bavi pitanjima dijaspore.
Mustafaj se i dalje pojavljuje kao član odbora Germin, organizacije čiji je suosnivač Liza Gaši, sada zamenik ministra spoljnih poslova i dijaspore.
Prema opisu koji je dao Žermin, Mustafaj je predvodio američke delegacije kongresmena na pregovorima o kosovskom pitanju u Rambujeu u Francuskoj 1999. godine. U njemu je učestvovala i Rakipi, koja je takođe bila deo NAAC-a.
U martu 1999. oboje su prisustvovali sastanku sa tadašnjim američkim predsednikom Bilom Klintonom u Beloj kući.
Godine 2012. Mustafaj se kao izvršni direktor NAAC-a, sastao i sa tadašnjim premijerom Kosova Hašimom Tačijem.