Mladi u Srbiji nemaju poverenja u institucije i ono samo raste, ocenila je u izjavi za FoNet predsednica Upravnog odbora Krovne organizacije mladih Gordana Adamov. Ona je dodala da s jedne strane, mladi smatraju da ne mogu ništa da promene, ali istovremeno se ruši stereotip da mladi nisu aktivni.
„Čak 73 odsto mladih je reklo da je izašlo na izbore koji su održani 2023. Negde oko 72 odsto je reklo da bi, ako bi se izbori održali za dve nedelje, izašli na birališta. To pokazuje da su mladi zainteresovani za društveno-politička dešavanaja. Ipak, oni ne vide da išta mogu institucionalno da promene“, navela je Adamov.
Inače, na Međunarodni dan mladih, Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) tradicionalno objavljuje rezultate najvećeg godišnjeg istraživanja mladih u Srbiji – Alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji.
Alternativni izveštaj KOMS objavljuje od 2017. godine. Ovogodišnje istraživanje je sprovedeno u periodu od aprila do maja 2024. godine. Korišćene su kvalitativne i kvantitativne metode istraživanja i prikupljanja podataka.
Ceo Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji za 2024. godinu pogledajte OVDE.
Najvažniji rezultati
Uticaj mladih na političke procese i odluke: Više od polovine ispitanika (54,4%) smatra da politički sistem u Srbiji uopšte ne omogućava mladima da utiču na političke procese i odluke. Da politički sistem u potpunosti omogućava uticaj mladih na političke procese i odluke, smatra tek 1,8% mladih ispitanika.
Stav prema izborima u Srbiji: 82,5% mladih nema poverenja u izborni sistem, odnosno njih 57% smatra da izbori uopšte nisu fer i pošteni, a 25,5% da izbori nisu fer i pošteni dok je samo 1,8% odgovorilo da su u potpunosti fer i pošteni.
Poverenje mladih u institucije: Mladi imaju umereno poverenje jedino u naučnike i nauku, dok sve ostale institucije imaju prosečno poverenje niže od 3,00. Sa najmanjim poverenjem ističu se političke institucije.
Odnos mladih prema demokratiji: Poverenje u demokratiju je je poraslo u odnosu na prethodnu godinu, pa sada iznosi 39%, dok se nepoverenje za godinu dana smanjilo sa 29,5% na 26,4%.
Odnos mladih prema liderstvu i vođama: 57% mladih smatra da je Srbiji potreban jak vođa i lider koga će narod slediti, što predstavlja blagi pad u odnosu na prošlu godinu (60,1%).
Stavovi prema statusu Kosova: 31,7% mladih podržalo je povratak kontrole nad Kosovom vojnim sredstvima. 2021. godine podrška ovoj opciji iznosilaje sa 18,7%.
Planiranje selidbe u inostranstvo: Skoro polovina (49%) mladih planira da se iseli iz Srbije. Već planira odlazak 21% isoitanika, dok 28% još uvek nije ušlo u proces planiranja. Svega 14% mladih tvrdi da neće napustiti Srbiju.
Razlozi za iseljenje iz Srbije: Viši životni standard je glavni razlog zbog koga bi se mladi odselili iz zemlje (33%). Odmah iza njega je dostojanstveniji život (32%). Mladi su takođe istakli važnost boljih javnih usluga (14%).
Anksioznost mladih: Skoro polovina mladih (48,3%) ističe da se često oseća anksiozno.
Kvalitet životne sredine: Čak 63,5% mladih ispitanika smatra da je kvalitet životne sredine u Srbiji loš.
Podaci iz istraživanja svake godine sve više ukazuju na potrebu za poboljšanjem položaja mladih u Srbiji. Odlazak mladih i njihovo nezadovoljstvo životom postaju sve veći problem. Ključni akteri moraju prepoznati ovu situaciju kao prioritet i preduzeti neophodne mere za njeno rešavanje, navedeno je na portalu KOMS-a.