Da sve više mladih koristi drogu potvrđuju i odeljenja za bolesti zavisnosti u Prištini i Đakovici. Policija je navela da je većina osumnjičenih koji su uhvaćeni u prodaji narkotika u blizini škola mlađa od 18 godina. Lekari broje posledice koje droga ostavlja na mlađima i pozivaju na aktiviranje institucija.
Kada je počeo sa isprobavanjem narkotika, bio je tinejdžer. Sada se u centru „Lavirint” bori sa zavisnošću od droge.
Ne krećite ovim putem
„Nemojte da krećete ovim putem, rečeno mi je da je ćorsokak“, kaže on, tražeći da ostane anoniman.
U centru u kojem ovaj mladić ima za cilj da se oslobodi zavisnosti, ukazuju na to da svake godine sve više mladih maloletnika upada u „zamku” opojnih supstanci, prenosi Koha.
Direktor Safet Bljakaj kaže da je tokom 2023. godine ovde pomoć zatražilo 28 narkomana mlađih od 18 godina.
„Kada govorim o tome kada je neko prvi put upotrebio drogu, ja kažem da je prosečna starost 16 godina. Naravno, ima i onih koji su bili mlađi kada su krenuli“, navodi Bljakaj. „Njihov broj godina uvek pada“.
U Klinici za psihijatriju u Prištini postoji odeljenje za bolesti zavisnosti.
Alarmantno
Samire Gaši-Braina je šefica odeljenja i ističe da su od 73 pacijenta koji su se ove godine obratili za lečenje, tri bila mlađa od 18 godina.
„Najčešći korisnici su korisnici kokaina koji su zatražili lečenje, što je prilično zabrinjavajuće jer mladi, posebno oni od 18 i više godina, prvo počinju sa marihuanom, a zatim odmah prelaze na kokain, što je zaista alarmantno“, rekla je dr Gaši-Braina.
Fenomen upotrebe teških droga od strane mladih je dokumentovao i Bljakaj.
„Pre četiri godine prijavljeni slučajevi konzumiranja kokaina bile su osobe starije životne dobi, recimo od 35 do 45 godina i više. Međutim, ukoliko sagledamo prošlu godinu, zabeležen je značajan pad na 25-30 godina“, napominje on.
Ovakva situacija nije samo u glavnom gradu.
Mlade koji su postali zavisnici od droge upućuju i na odeljenje za bolesti zavisnosti koje funkcioniše pri bolnici u Đakovici.
Načelnik odeljenja Iljir Grezda kaže da su se zavisnosti razvile i kod mlađih od 16 godina.
„Prošle godine starost tinejdžera koji su koristili opojne supstance bila je 16-17 godina. Ove godine je opala, odnosno na 15,5 godina. Dakle, ovo je nešto što brine celo Kosovo ili celo naše društvo”, rekao je Grezda.
10.000 aktivnih korisnika
Od blizu 40.000 korisnika opojnih supstanci, koliko se procenjuje da je na Kosovu, prema podacima centra „Lavirint“, preko 10.000 se smatra aktivnim korisnicima.
„Zabrinuti smo zbog situacije sa upotrebom droga na Kosovu. Do pre dve-tri godine osećali smo se komotnije povodom upotrebe droge, jer znamo šta se dešava u evropskom regionu, ali stvari su brzo krenule naopako“, navodi Safet Bljakaj.
Podizanje svesti
Dr Grezda apeluje da se institucije pokrenu.
„Trebalo bi da se sprovode različite kampanje za podizanje svesti, a pre svega, jednom nedeljno u školama treba održavati predavanja u trajanju od pola sata, objašnjavajući uticaj i štetne posledice ove pojave, ili na albanskom ‘crni rak’ koji pogađa našu zdravu omladinu“, kaže on.
Posledice
Dr Gaši-Braina broji posledice.
„Čine razna krivična dela, krađe, razne štete u vidu raznih krivičnih dela, ubadanje ili ubistvo, ispoljavanje impulsivnosti, agresivnosti, zatim postoje razni problemi, kao što je bavljenje prostitucijom“, ističe ona.
Narkotičke supstance se često prodaju u blizini škola. Tokom protekle godine, u 80 slučajeva registrovanih za kupovinu i posedovanje opojnih supstanci u osnovnim i srednjim školama, umešana su 74 osumnjičena lica mlađa od 18 godina.