Jevtić se pita kakva se to poruka šalje građanima opštine Štrpce. “I mi sada treba na tu i takvu odluku da ćutimo i da se pravimo kao da se ništa ne dešava?”, kaže on nakon što je 19. novembra potpisao predlog da se objekat Stojkova kuća proglasi objektom od javnog značaja.
O ovom predlogu Skupština opštine Štrpce tek treba da se izjasni, ali Jevtić veruje da će odluka biti pozitivna.
“Proceduralno, predlog odluke se tiče da se objakat “Stojkova kuća” proglasi objektom od javnog značaja za Opštinu Štrpce, što je po zakonu moguće, i ja sam u obrazloženju tog predloga napisao da će “Stojkovu kuću” opština koristiti kao deo turističkog posla koji Opština Štrpce treba da obavlja. U našem planu i projektu jeste i to da u jednom delu to postane muzej kao istorijsko i kulturno nasleđe naše opštine”.
Ukoliko SO usvoji Jevtićev predlog, Opština planira da sprovede proces eksproprijacije.
“Ja po zakonu imam pravo na eksproprijaciju koju ću pokrenuti. Dakle, to je procedura. Po zakonu gradonačelnik ima pravo da radi eksproprijaciju kada je privatna immovina, kada je nešto od javnog interesa, tu je procedura nešto lakša, a kada je imovina javna, tj. kada je ona pod upravom Agencije za privatizaciju onda o tome odlučuje Vlada. Dakle, u krajnjem smislu je Vlada ta koja treba da glasa o eksproprijaciju koju ću ja u tom slučaju da pokrenem i da budem potpuno iskren, obzirom da znam ko je sada u Vladi u Prištini ja ne očekujem da će se bilo šta dešavati do izbora, ali mi moramo da uradimo šta god je moguće proceduralno da zaustavimo ono što Agencija sada pokušava da radi. Uspeli smo to sa Gradskom kafanom, mi smo Gradsku kafanu izuzeli, pokušavamo i za druge objekte, nije lako”, kaže predsednik Opštine Štrpce.
Objekat “Stojkova kuća” je izdavan i tokom protekle četiri godine. Kako nezvanično saznajemo, Albanac koji je iznajmljivao i renovirao ovaj prostor na godišnjem nivou je plaćao kiriju od 20.000 evra. Međutim, nakon isteka ugovora, Agencija za privatizaciju je odlučila da “Stojkovu kuću” izda Kosovskoj obaveštajnoj agenciji i to po znatno nižoj ceni, odnosno za 350 evra mesečno.
“Taj objekat nije bio u funkciji, to moram da kažem. Plaćalo je privatno lice kiriju, ali smo mi i tada reagovali, sve ima dokumentovano. Šta je sad problematično? Ajmo prvo pitanje da postavimo: Šta je to što Kosovska obaveštajna služba treba da radi na Ski centru Brezovica pa da ima jedan takav objekat koji, ponavljam, za nas ima istorijsku i kulturnu važnost? Kakva je to poruka? Ajde prvo da razgovaramo o poruci koja se šalje. I mi sada treba na tu i takvu odluku da ćutimo i da se pravimo kao da se ništa ne dešava? Pa vidite, ovo je naš odgovor: Na svaki pokušaj kada neko misli da na taj način može da, kakvu god mislili da nam poruku šalju, kakve god ciljeve da oni imaju, da mi nećemo da odustanemo od naše borbe. Važno je da pokušamo da se mi na demokratski i institucionalan način borimo”, kaže on.
“Odluka pred izbore”
Jevtić kaže da je interesantan momenat donošenja ovakve odluke. “Evo mi smo pred vratima izobra i sada kao da se nešto ubrzano dešava, u kratkom periodu imamo talas nekih odluka u Gračanici, evo i u Štrpcu, ali i u drugim delovima, u srpskim sredinama. Vrlo je jasno šta je cilj Aljbina Kurtija”.
Imovinom nekadašnjeg srpskog društvenog preduzeća Ineks ski centar Brezovica godinama unazad rukovodi kosovska Agencija za privatizaciju. Nedavno je ova agencija objavila javni poziv za davanje u zakup nekoliko ugostiteljskih objekta na teritoriji opštine Štrpce, uključujući objekte ”Gradska kafana” u Štrpcu i hotel ”Breza” na Brezovici, ”Partizanka” i ”Ekspres restoran” u hotelu ”Molika” na Ski-centru Brezovica. Međutim, nekoliko dana kasnije Agencija za privatizaciju skinula je „Gradsku kafanu“ sa liste javnih objekata koje su ponudili u zakup.
Jevtić se nada da će isto postići i sa “Stojkovom kućom”. “Mi ćemo posegnuti proceduralno svim onim merama koje možemo da preduzmemo, da li će sud na kraju biti instanca koja će odlučivati ja sada ne mogu da vam kažem zato što ćemo mi pre toga preduzeti druge korake i druge mere, ali očigledno da postoji taj politički problem koji se zove Vlada Kosova i Aljbin Kurti kao predsednik te vlade i jasno je svima šta se dešava, ali za mene lično ne bi trebalo da predstavlja razlog da ja odustanem od borbe kao predsednik opštine, izabrani predstavnik građana da se u njihovo ime borim”, poručuje Jevtić.
Iz agencija nema odgovora, građani u “Stojkovoj kući” vide turistički potencijal
Iz Agencije za privaziaciju, ali i iz Kosovske obaveštajne agencije nisu odgovarali na naša pitanja, pa ostaje nejasno kakvu će namenu ubuduće imati ovaj objekat koji, po mišljenju predstavnika opštine i pojedinih građana, ima turističku namenu.
“To je etno i svaka starina treba da se poštuje i da se ostavi kao deo opštine. To je srce opštine Štrpce. Nije tu problem šta će biti, razumeš, ko će da uzme nego je problem dal će da postoji više ta Stojkova kuća: ja skoro 70 godina imam, još kao mali samo slušao “Stojkova kuća”, “Stojkova kuća”… i mnogi turisti su dolazili radi toga i to treba da ostane tako”, kaže za Radio Kim Ljubiša Račičević, koordinator za kulturu i meštanin Štrpca.
Vasiljević: Politička a ne ekonomska odluka
I samostalni odbornik u Skupštni opštini Štrpce Slaviša Vasiljević, inače opozicija aktuelnoj lokalnoj vlasti, kaže za Radio Kim da je Agencija za privatizaciju Kosova donela niz štetnih odluka kada je imovina Ski centra Brezovica u pitanju, ali i po same građane. Jedna od tih odluka je, kaže on, davanje u zakup “Stojkove kuće”.
“Ona je kulturno blago, simbol i začetnik turizma na Ski centru Brezovica i ona se daje ni manje ni više nego Kosovskoj obaveštajnoj agenciji i to za iznos od 340 evra mesečne kirije. Kao izabrani odbornik postavljam nekoliko pitanja centralnim institucijama i predstavnicima međunarodne zajednice: Kakve to veze ima Kosovska obaveštajna agencija sa turizmom na Brezovici? Ja mislim nikakve. Da li Vlada Kosova vidi Ski centar i posmatra sa ekonomskog i razvojnog aspekta ili je pozadina svega ono u šta svi sumnjamo u Štrpcu a to je da žele da nam oduzmu sve važne resurse koje pripadaju prvobitnom vlasniku a to je preduzeće Inex, Opštini Štrpce i svim zajednicama?”, pita se Vasiljević.
Vasiljević smatra da je u pitanju politička a ne ekonomska odluka. “Neko želi pred izbore koji će se održati sledeće godine da pravi politički šou i politički spektakl sve sa ciljem dobijanja jeftinih političkih poena, a nažalost na štetu građana opštine Štrpce”, kaže odbornik.
Pripreme za sezonu
I dok se čeka na zakazivanje sednice SO Štrpce na kojoj će se glasati o predlogu gradonačelnika Dalibora Jevtića, na skijalištu teku pripreme za predstojeću ski sezonu. Više lokala u blizini hotela “Molika” i “Stojkove kuće” se renovira.
Poro Milić iz Uroševca sa svojom suprugom već deset godina izaje ski opremu na Brezovici. “Loše je ali opet neki dinar ispadne. Ja izdajem skije zimi a leti ne radim ništa”.
Na pitanje šta očekuje od predstojeće sezone, Milić kaže:”Očekujem sve najgore, ništa lepo. Pašće sneg ali ovde ako ne padne pet metara, ne može da se radi sezona. Za deset centrimetara ne možeš da radiš”.
Milić kaže da od vremenskih uslova zavisi i hoće li biti gostiju. “Kada je sezona dolaze iz Tirane, celog regiona, iz Hrvatske, dolaze Bosanci, razne nacije…”
O ulaganjima u Ski centar ne želi da govori. Kaže to je “državno pitanje”.