Šef Kancelarije EU na Kosovu, a za ovu priliku i moderator, Aivo Orav je na samom početku razgovora naglasio da je cilj razgovora dobijanje povratnih informacija i preporuka u vezi sa izveštajem EK o Kosovu za 2024. godinu.
Direktorica NVO “Nova društvena inicijativa” Jovana Radosavljević je potom istakla da su predstavnici nevećinskih zajednica i dalje nedovoljno zastupljeni u institucijama, posebno na pozicijama donosilaca odluka.
“Imamo ministarstva gde nemamo nijednog predstavnika srpske zajednice. Jedan od razloga jeste kriminalizacija jedne zajednice od strane vladajuće partije i navodi da oni, jednostavno, nisu deo ovog društva. Samim tim imamo udaljavanje zajednice od institucija Kosova. Još jedna od prepreka je, kada je u pitanju zastupljenost nevećinskih zajednica u institucijama, pitanje upotrebe jezika”, kazala je ona.
Nikol Farnsvort iz NVO “Mreža žena Kosova” je dodala da ni žene nisu adekvatno zastupljene u institucijama. To, prema njenim navodima, nije u skladu sa zakonom. Navela je da zakon pretpostavlja jednako zastupanje polova, odnosno po 50 odsto muškaraca i žena. Takođe, osvrnula se i na porodično nasilje.
“Smatramo da postoji mogućnost da EU posveti veću pažnju vladavini prava, uviđajući da je porodično nasilje oblast gde je bilo najviše zločina. Ova kriminalna dela trebaju biti razmatrana i tretirana u skladu sa zakonom. Zatim, potrebno je podizanje svesti sudija i tužilaca koji ne tretiraju slučajeve kako treba”, dodala je ona.
Za pet nedelja 30 napada na novinare
Predsednik Asocijacije novinara Kosova Džemalj Redža je istakao da je (ne)bezbednost novinara veliki problem kosovskog društva.
“Što se tiče bezbednosti novinara na Kosovu, 2023. godina je bila najteža. To je sve zbog napada na severu, 30 ih je bilo u roku od pet nedelja. Neki od slučajeva su završili i na sudu. Za nas je jako bitno da pravosudni i bezbednosni organi urade svoj posao, kako bi doveli pred pravdu one koji su napali novinare. Sada, kada se već bliže izbori, postajemo zabrinuti jer u poslednje dve nedelje pre izbora mediji će igrati vrlo bitnu ulogu monitoringa kampanja”, dodao je on.
Jovana Radosavljević smatra da su napadi na severu u toku 2023. godine zapravo bili usmereni prema Albancima, a ne prema novinarima.
“To znači da mi imamo jedan veći problem na etničkom nivou i netrpeljivost koja raste, a ne sa ljudima koji se bave određenom profesijom”, dodala je ona.
Vlada Kosova da na civilno društvo gleda kao na partnera
Arbereša Lodža iz Grupe za pravne i političke studije je pozvala Vladu Kosova da civilno društvo doživi kao partnera, “kako bi razmislili o politikama koje vode, a ne o zabrinutostima civilnog društva”.
“Želela bih da vidim bolje konsultacije u budućnosti, da se na naše kritike ne gleda kao na neprijateljske, već kao na konstruktivne, da služe Vladi kako bi napredovala u radu. Nama se događa da kada god imamo neku kritiku protiv institucija, zaposleni u tim institucijama ne dolaze na događaje i ne sarađuju”, rekla je ona.
Razgovor ambasadora EU na Kosovu Aiva Orava sa predstavnicima civilnog društva o izveštaju EK o Kosovu za 2024. pod nazivom “Koliko je relevantno” održan je u Evropskoj kući u Prištini.