Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Čitaku: Bez zloupotrebe resursa, Kurti bi pretrpeo još dublji fijasko

    07.06.2026 22:221 min čitanja IZVOR: Koha

    Obrađeno više od 90 odsto biračkih mesta, Samoopredeljenje u padu

    07.06.2026 21:441 min čitanja IZVOR: Kim

    Do sad petoro privedenih zbog krivičnih dela protiv izborne volje

    07.06.2026 20:561 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Stavovi građana o plaćanju struje na severu Kosova
    Društvo

    Stavovi građana o plaćanju struje na severu Kosova

    Kompanija "Elektrosever" počela je još početkom februara sa podelom predračuna za utrošenu električnu energiju u četiri opštine na severu Kosova.
    Zorica VorgučićObjavio/la Zorica Vorgučić25.11.2024 9:539:54Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Radio Mitrovica sever
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Građanima u opštinama Severna Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok prvi računi su dostavljeni na kućnu adresu uz obračunat minimalni paušalni iznos za uplatu od 21,60 evra. Uz taj račun, korisnicima je dostavljen i primerak ugovora na uvid, kao i obaveštenje o snabdevaču „Elektrosever“.

    Kasnije je usledilo potpisivanje ugovora od strane potrošača i dostava računa za utrošenu električnu energiju od strane „Elektrosevera“.

    Građani su u anketi koju je sproveo Radio Mitrovica sever posle gotovo godinu dana i dalje nezadovoljni ali ima i onih koji redovno plaćaju utrošenu električnu energiju.

    Sve u svemu ni posle skoro godinu dana naplata električne energije na severu Kosova nije zaživela u potpunosti, a evo šta građani misle…

    „Ne plaćam. Zato što niko ne plaća, ja verujem. Trenutno je takva situacija da ono, oni nisu sredili to još kao što su rekli da će da zamene sva ova brojila pa onda da krene da se plaća. Uglavnom, takva je situacija i ja mislim da devedeset odsto ljudi ne plaća. Ne kažem da nema onih koji plaćaju, ali ja mislim da je to vrlo mali broj“, rekao je sagovornik Radija Mitrovica sever.

    „Prvi put sam platio dvadeset dva evra, sada neki računi stižu na neko drugo ime a stan je tu gde živim. A od septembra sam tu. Nisam živeo tu i došlo mi pre neki dan na tuđe ime oko 400 evra a nisam toliko mogao da potrošim za dva tri meseca“, kaže stariji sugrađanin.

    Stariji anketirani sugrađanin ukazuje na druge aspekte kada je u pitanju plaćanje struje, posebno kod starije populacije, penzionera i onih koji žive na rubu siromaštva.

    “Vidite, da vam kažem jednu stvar. Ja sam sada u penziji, ovde sam samo povremeno, stanujem u samačkom smeštaju pri opštini. Govorilo se da će da se uvede da će da se plaća struja. Moje mišljenje je da bi struja trebalo da se plaća ali ima tu jedan drugi problem. Oni koji su najviše profitirali i zaradili to su vlasnici velikih marketa, radnji, koji su na taj način imali da kažem bukvalno dodatne prihode. Sa druge strane, postoji onaj sloj stanovništva koji preživljava, sastavlja jedva kraj sa krajem. Problem je za njih kako će ne samo struju da plate nego za osnovne životne potrebe”, rekao je.

    Ima i onih koji redovno plaćaju sve račune.

    „Plaćam. Redovno sve. I vreme je da se plaća. Ko ne može – ne može, ko mora – mora. Mi penzioneri najviše zbog toga mrzimo da plaćamo struju, ali šta ćemo. Ako dođe veliki dug i ako se skupi, šta da radimo. Mora redovno da se plaća bilo šta da dođe, i voda i struja, đubre, sve mora da se plati. Nije mislim zbog njih dole, nego zbog onih koji rade u našu instituciju“.

    Razlozi neplaćanja su stara brojila, visoki računi, finansijske nejednakosti, opšte poverenje u energetske kompanije, kolektivni pristup neplaćanja struje i neregulisana situacija, kažu anketirani građani.

    „Ne. Zato što je tako rečeno. Devedeset odsto ne plaća deset odsto plaća. Kad bude, ako se ispostavi da se normalno plaća, normalno da ću da plaćam. Jer sam ranije plaćao sve, a ovo dvadeset i nešto godina ne plaća niko tako i ja ne plaćam“, mišljenja je stariji mitrovčanin.

    „Nisam platio ali ću da platim. Pazite sad, hoću da platim jer ne sumnjam u potrošnju. Strujomer je stari i mislim da imam realnu potrošnju i hoću da platim. Ali sad, većina ne plaća pravo da ti kažem, iz tog razloga, jedan jedini razlog.“

    „Kada budu proverili ona brojila i tako onda ću da plaćam. Međutim sada ne. Ne znam. Ne vidim načina kako oni to čitaju, kako to broje. Kad budu ubacili ta brojila, vidim da već ubacuju, u nekim delovima su već ubačeni, neki delovi grada nisu ubačeni. E sad, s obzirom da sam ja u tom delu gde nisu ubačena brojila, zato ne plaćam“, rekao je stariji sagovornik.

    „Ne plaćam struju. Zato što celokupna procedura u vezi sa snabdevanjem građana električnom energijom, legalnim okvirima, potrošnje, proizvodnje i distribucije električne energije i svi ostali faktori i činioci koji su u vezi sa snabdevanjem električnom energijom su upitni i diskutabilni usled brojnih i političkih faktora. Tako da još uvek, pošto to definitivno nije regulisano ne plaćam struju.“

    „Čekam da nam se promene ta brojila, a kada se promene brojila moramo da platimo struju kad – tad. Došlo je vreme da se plaća i gotovo, tu nemamo kud. Da li su u pitanju političke ili neke druge stvari, ali opet računam, to je naša obaveza i mora da se plati.“

    „Da. Zbog toga što nigde u svetu nema ništa da se troši a da se ne plaća. Ja plaćam redovno i mislim da je to moja građanska dužnost. Drugo nemam šta da kažem“, kaže starija sugrađanka.

    Elektrosever Sever Kosova Struja
    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Zorica Vorgučić

    Povezani članci

    Oko 16.000 putnika stiglo preko prištinskog aerodroma uoči izbornog vikenda

    07.06.2026 15:30

    Kosovo uvodi antidampinške mere i kvote na uvoz iz Srbije

    05.06.2026 15:51

    Kosovska policija: Protiv Radojevića i Zaporožca pokrenut postupak zbog vandalizma

    05.06.2026 12:32

    Radojević i Zaporožac pušteni nakon saslušanja u policiji

    05.06.2026 12:16
    Izdvojeno

    Čitaku: Bez zloupotrebe resursa, Kurti bi pretrpeo još dublji fijasko

    07.06.2026 22:221 min čitanja IZVOR: Koha

    Obrađeno više od 90 odsto biračkih mesta, Samoopredeljenje u padu

    07.06.2026 21:441 min čitanja IZVOR: Kim

    Do sad petoro privedenih zbog krivičnih dela protiv izborne volje

    07.06.2026 20:561 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Kosovska policija: Miran izborni dan, privedeno 5 osoba i 17 krivičnih postupaka

    07.06.2026 20:471 min čitanja IZVOR: KIM
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.