Pred punom salom Doma kulture u Gračanici tribina Unije žena Srpske liste počela je intoniranjem himne Srbije, nakon čega je prikazan video materijal sa ispovestima žena koje su doživele različite vidove seksualnog uznemiravanja na severu Kosova.
U prikazanoj statistici o etnički motivisanom nasilju nad Srbima na Kosovu navodi se da je za četiri godine vlade Aljbina Kurtija zabeleženo 558 neobrađenih napada na Srbe, dok je u prethodnih osam godina (2013- 2021) ukupno zabeleženo 669 napada.
Kostić: Uvrede, ružni komentari i dobacivanja
Studentkinja Pravnog fakulteta Ana Kostić jedna je od žrtava verbalnog nasilja u Severnoj Mitrovici.
“Jedna sam od Srpkinja koja je doživela da u rodnom gradu, Kosovskoj Mitrovici, dok mirno šeta sa svojim koleginicama trpim uvrede, ružne komentare i dobacivanja od strane onih koji iz Prištine dolaze na sever Kosova i Metohije dobacujući, vređajući devojčice, devojke i žene – jednom rečju, Srpkinje. Vaspitanje mi ne dozvoljava da ponovim reči koje nam se upućuju, čast mi ne dozvoljava da prećutim, a obraz da pognem glavu”, opisala je Ana svoje neprijatno iskustvo.
Ona je zamolila prisutne da zamisle da kako “to verbalno uznemiravanje trpe njihove žene, ćerke, majke ili prijateljice”.
“Baš takav je osećaj. Pored toga razmišljam, šta ako moj drug reaguje, hoće li ga privesti ili možda uhapsiti pošto one koji vređaju – nikada nisu”, kazala je.
Šubarić: Verbalno i psihičko nasilje posledica zapaljive retorike Prištine
Na tribini Unije žena Srpske liste govorila je i predsednica opštine Gračanica Ljiljana Šubarić.
“U 21. veku poštovanje prava žena doživljava svoj procvat. Ipak, na žalost, na Kosovu i Metohiji žene danas trpe različite oblike nasilja. Primer naše Marije Živković je u svežem sećanju svima nama”, podsetila je ona na brutalno ubistvo meštanke Donje Gušterice početkom avgusta ove godine.
Šubarićeva je naglasila da verbalno nasilje po žrtve ima isti efekat kao i njegovi drugi oblici.
“Treba reći da je verbalno i psihičko nasilje prema ženama posledica zapaljive retorike koja dolazi iz Prištine. Čak i kada nismo direktno žrtve nasilja, naše žene osećaju posledice nasilja koje trpe njihova braća, drugovi, muževi, očevi”, kazala je ona.
Novoizabrabna predsednica apeluje na jedinstvo
Slađana Rašić iz Gračanice izabrana je za predsednicu Unije žena Srpske liste. Ona se zahvalila na jednoglasnoj odluci predsedništva da se ova Unija formira na centralnom Kosovu.
“Svesna situacije u kojoj se naš narod nalazi, ali isto tako svesna koliko možemo da uradimo za bolje sutra, sa ponosom prihvatam vašu odluku i obećavam da ću dati sve od sebe da naš narod opstane na Kosovu. U borbi za sutra ima mesta za sve dobronamerne ljude, ali nema mesta podelama”, rekla je ona.
Rašićeva je kazala da žene imaju osobinu da spajaju i mire, “čak i ono što naizgled deluje nespojivo”.
Elek: Unija žena je srce Srpske liste
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek je kazao da je Unija žena najvažniji deo ove partije. Kako je kazao – “njeno srce”.
“Represiju koju trpe svi naši građani najviše osećaju naše žene. Unije zato formiramo danas, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ne moram da vam kažem kako se osećaju danas naše devojčice, devojke i žene na šetalištu u Kosovskoj Mitrovici kada im dobacuju ljudi koji su dovedeni na to šetalište iz Prištine, Vučitrna, Đakovice, Uroševca i Gnjilana. Ne moram da vam objašnjavam kako se naše žene osećaju kada dobijaju seksističke izjave od strane Kurtijeve policije. Ne smemo da zaboravimo nasilje kom je izložena naša Dragica Gašić, jedina srpskinja koja živi u gradskoj sredini južno od Ibra”, naveo je.
Elek je podsetio da se desetine Srba nalaze u kosovskim zatvorima.
“Za to vreme, njihove supruge brinu o njima i njihovim porodicama i u toj borbi nikada nećete čuti da im je nešto teško. One su primer svima nama, pogotovo muškarcima, da nema mesta za izgovore u borbi za svoju porodicu. Srpska lista će u svakom mestu na Kosovu i Metohiji otvoriti vrata svim ženama. Ima mesta za sve one koje žele da se bore za bolje sutra naših devojčica, devojaka i žena”, dodao je predsednik Srpske liste.
Nakon održane tribine, na pitanje novinarke Kim radija kako komentariše nedavno verbalno nasilje nad novinarkom Medija centra Čaglavica Katarinom Marinković od strane predsedavajućeg SO Gračanica Milana Dimitrijevića, Zlatan Elek je odgovorio da je Srpska lista uvek bila na strani žena.
“Upoznat sam sa tim slučajem, biće razgovora. Takođe, organi Srpske liste razmatraće i taj slučaj koji se desio ovde u Gračanici”, kazao je on kratko.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se danas, 25. novembra sa ciljem ukazivanja na značaj i veličinu ovog problema. Kako se navodi na sajtu Ujedinjenih nacija, nasilje nad ženama i devojčicama ostaje među najrasprostranjenijim i najraširenijim kršenjima ljudskih prava u svetu.