“Kosovo veoma brzo propada, zbog smanjenja nataliteta i migracija. To su dva negativna faktora, zbog kojih je pad brži od očekivanog. Opstanak Kosova je, dugoročno, u opasnosti”, izjavio je Kastrati.
Prema njegom rečima to ne znači da će stopa migracije uvek biti ista, jer, kako je dodao “kada nema rođenja, nema ko ni da odlazi”.
“Ali, očekuje se da će rasti stopa smrtnosti narednih decenija. Očekivanja su da će posle 2030. godine, ako ne bude pozitivnog prirodnog priraštaja, na Kosovu broj preminulih biti veći od broja rođenih. Ako ne bude prirodnog priraštaja, na Kosovu dolaze izazovi”, rekao je on
Takođe, komentarišući rezultate nedavno završenog popisa stanovništva, rekao je da je u odnosu na 2011. godinu zabeležen trend pada stanovništva, ali da je taj trend zabeležen i kada je reč o starosnoj strukturi i natalitetu.
“Pored opadanja stanovništva, postoje i drugi pokazatelji. Na primer, u strukturi stanovništva postoje promene u starosnoj grupi. U prošlosti je broj stanovnika starijih od 65 godina bio oko šest procenata, sada je dvocifren. Više od 11 posto stanovništva na Kosovu je starije od 65 godina. S druge strane, dolazi do smanjenja nataliteta. Mnogo je manje rođenih i povećana je radna snaga. Čak i stepen obrazovanja, školovanja, postoji razlika u odnosu na 2011. godinu, smanjuje se nepismenost, povećava se broj ljudi koji su završili školu”, dodao je Kastrati.
Prema njegovim rečima, “Srbi na severu bi pristali na popis da nije bilo političkog uticaja, odnosno naglasio je da im je pretila Srpska lista”.
Dodao je da je, za razliku od 2011. godine, u opštinama na severu registrovano više od 6.000 ljudi.