Uprkos usporenoj ekonomiji, najveća nemačka kompanija za proizvodnju vatrometa Veko očekuje da ljudi ove godine potroše više novca na rakete, petarde i drugu pirotehniku, javlja dpa.
„Procenjuje se da je količina dostupna u maloprodaji za petinu veća nego prošle godine“, kaže Veco-ov menadžer prodaje Oliver Gerstmajer u Ajtorfu (savezna država Severna Rajna – Vestfalija). On se poziva se na sopstvene zalihe i industrijske podatke kompanije.
U protekle dve godine vatromet je skoro rasprodat u maloprodaji, zbog čega je asortiman sada značajno povećan.
Vatromet popularniji nego ikad
Udruženje proizvođača u pirotehničkoj industriji (VPI) procenjuje povećanje ponude na oko 15 odsto. Prema informacijama, prodaja novogodišnjeg vatrometa je na kraju 2023. vredela oko 180 miliona evra.
Prema sopstvenim izjavama, Veco ima oko dve trećine udela na tržištu vatrometa u Nemačkoj. Većinu svojih proizvoda uvozi iz Kine. U maloj meri, uvozi se i iz zemalja kao što su Češka, gde se proizvode penušave plamenice, i iz Švajcarske, odakle dolaze „vulkani“.
Ono što se ne proda u poslednja tri prodajna dana u godini vraća se kompanijama koje se bave vatrometom.
U poslednje vreme skoro da nije bilo povrata robe
Još uvek je nejasno da li će se dodatna pirotehnika zaista dobro prodavati u supermarketima, diskotima i na drugim prodajnim mestima.
U godinama pre korone, stopa povrata robe iznosila je petinu. Međutim, nakon godina korona virusa, kada je vatromet bio zabranjen u novogodišnjoj noći 2020. i 2021, stopa povrata je bila skoro nula, kaže Gerstmajer.
„U mnogim radnjama roba je bila rasprodata već prvog dana prodaje“, rekao je.
Međutim, Veco menadžer upozorava da je teško prognozirati prodaju u ovoj godini. Opšti ekonomski pad i zabrinutost za radna mesta umanjuju raspoloženje mnogih potrošača u Nemačkoj. Prema Gerstmajerovim rečima, cene vatrometa su porasle jer su poskupeli troškovi prevoza za uvoz robe iz Kine.
Sa ekonomske tačke gledišta, međutim, on nema nikakve brige za poslovanje svoje kompanije, jer gledajući na protekle decenije važi pravilo: Što je kasa teža, više se kupuje vatromet – mnogima je ovo veoma važno, da dobro završimo staru i dobro započnemo novu godinu.
Kritika vatrometa
Ekolozi su kritični prema vatrometima jer oslobađaju finu prašinu i proizvode otpad. Prema Veco-u, u velikoj meri su prešli sa plastike na papir i karton kako bi se smanjio plastični otpad.
Aktivisti za prava životinja, pak, upozoravaju na posledice pucanja i vatrometa po ptice i divlje životinje koje se mogu preplašiti i povrediti ili im vatromet remeti hibernaciju.