Iz tog razloga je na društvenim mrežama već pokrenuta kampanja „Ni centa više“. Građani kažu da im je strpljenja ponestalo.
„Da su cene bile normalne u svim oblastima, nekako bismo uspeli da priuštimo ovu cenu. Ali, sa 15 posto, to je malo previše. Zabrinjavajuće je kada se zna da su cene porasle i za ostale artikle “, rekao je građanin Bekim Jašari.
Špend Madžera je naveo da svest građana treba dalje da se poveća i da moraju biti aktivni u vršenju neophodnog pritiska da vlada više vodi računa o njihovom blagostanju.
“Zato što svakodnevno vidimo da i cene osnovne (potrošačke) korpe neprestano rastu. Mislim da je potrebna veća aktivacija građana“, kazao je on.
U međuvremenu, Adrijan Maljići je naveo da cene treba da budu zasnovane na prihodima građana.
„To je zabrinjavajuće za sve, posebno za one sa nižim platama“, rekao je on.
Povećanju tarifa se protivila i privreda.
„Smatra se da je ova odluka doneta bez odgovarajućih konsultacija sa privrednicima i bez odgovarajuće analize posledica koje bi ovo povećanje moglo doneti lokalnim proizvođačima. Ponovno povećanje od 15 odsto dešava se samo dve godine nakon što je RUE napravila takvo povećanje i njegove posledice su i dalje prisutne u preduzećima“, saopštila je Privredna komora.
Ekonomisti navode da, u poređenju sa životnim standardom, na Kosovu trenutno ne bi trebalo da bude povećanja tarifa.
„U ovom trenutku ne bi trebalo da bude povećanja tarifa, pošto se Kosovo suočava sa niskim platama, a potrošači ne mogu da plate svoje račune. I pored toga, postoje vanredne žalbe na ove račune“, rekao je ekonomista Ljuljzim Bećiri.
Poskupljenje je predloženo na zahteve operatora distribucije energije (KEDS).
Do 28. marta građani i druga zainteresovana lica imaju rok da dostave komentare na izveštaj RUE.