Takva je uredba stigla iz resornog ministarstva u Prištini, a važi za prijave od 1. februara.
Fatime Staviljeci iz Matične službe u opštini Severna Mitrovica kaže da ni oni ne znaju zbog čega je takva odluka usledila.
„Obustavljeno je za porođaje i smrt od 1. februara. Priština će vam bolje objasniti zbog čega je obustavljeno, mi ne znamo, jer ni nama nisu dali detalje, samo su nam rekli da se obustavi. Ne znamo ni da li će da počne, da li će biti nove uredbe“, kazala nam je Staviljeci u kratkom razgovoru.
Nije mogla da precizira da li je u pitanju prijava na osnovu srpskih dokumenata, prema odluci kosovskog MUP-a iz novembra prošle godine ili je registracija dece potpuno i umrlih obustavljena, uputivši nas na, takođe, resorno ministarstvo.
Staviljeci nije želela da precizira ni od kada je tačno opština prestala da vrši ovu vrstu administracije:
„Ja to ne smem ništa, nisam nadležna za to, molim vas pozovite Prištinu“.
Inače, sa njom smo razgovarali i 25 . februara, na šalteru u opštini, kada nam je potvrđeno da se ova registracija, tada, uredno obavljala.
Razlog obustave?
Prema instrukcijama nadležne u opštinskoj matičnoj službi, pokušali smo da više informacija dobijemo iz dva nadležna ministarstva – unutrašnjih poslova i administracije lokalne samouprave u Prištini.
U razgovoru sa službenicom, a potom i jednim službenikom Ministarstva administracije, uputili su na sekretara ovog ministarstva koji se na pozive nije javljao.
Kada je reč o MUP-u, na broj sekretara koji smo pozvali javila se ženska osoba, a nakon što smo joj se predstavili na dva jezika – prekinula je slušalicu i više ovaj kontakt nije bio dostupan.
Pokušali smo da ostvarimo vezu i sa licem zaduženim sa komunikaciju sa javnošću, ali i sa Jetom Teljom, šeficom kabineta kosovskog ministra unutrašnjih poslova. Ni u tome nismo uspeli, jer se oni na pozive nisu javljali.
Službenica Opštine Severna Mitrovica vršila pritisak i uputila prednje
Fatime Staviljeci (Stavileci), službenica i doskorašnja šefica Kancelarije za civilnu registraciju u Opštini Severna Mitrovica, danas je novinarki KoSSev-a uputila pretnju Kosovskom policijom i izvršila neprimeren pritisak na njen rad nakon objavljene vesti da je obustavljena prijava novorođenčadi i umrlih.
Danas prepodne, novinarka portala KoSSev Dragana Vukosavljević, u potrazi za informacijama o tome da je Opština Severna Mitrovica naprasno obustavila registraciju novorođene dece i smrtnih slučajeva, kontaktirala je telefonskim putem gospođu Staviljeci.
Na nju kao na glavnu osobu u Matičnoj službi ove lokalne samouprave, prethodno su novinarku Vukosavljević uputili u ovoj opštini dok je tragala za informacijama o takođe još jednom pitanju registracije, 25. februara, prema odluci MUP-a da prizna srpska dokumenta.
Kao i tada, Staviljeci je i danas ljubazno dala informacije kojima je raspolagala, upućujući nas za dalje informacije na ministarstva u Prištini uz obrazloženje da ona „sem toga da je obustavljeno za dalje nije nadležna, ne zna i ne sme da daje informacije“.
Međutim, po objavljivanju teksta sa informacijama od javnog značaja, usledio je telefonski poziv novinarki Vukosavljević sledećeg sadržaja:
„Zašto se pozivate na moje ime, kad ste mogli samo da stavite Matična služba. Vi nemate pravo da pišete moje ime“, kazala je Staviljeci.
Staviljeci nije prethodno, tokom prvog razgovora, zahtevala to da se njeno ime ne objavljuje.
Na pitanje novinarke šta nije tačno u našem tekstu od informacija koje smo objavili, ona kaže:
„Ti ne smeš da se pozoveš na moje ime, zato sam ti rekla da je pretpostavljena Priština, nisam ja. Ja ću sada da dođem sa policijom u kancelariju, vidimo se za dva minuta. Da da, ima da izbrišeš ime iz momenta ili ću da dođem sa policijom, to ti ćeš da rešiš. Imam da te tužim budi ubeđena, i ko ti dao broj i sve“.
Pokušali smo, nešto kasnije, da dobijemo odgovor od Staviljeci zašto je uputila ove pretnje i izvršila pritisak na rad novinarke i to na njenom radnom zadatku i mestu.
U kratkom razgovoru sa urednicom portala, na pitanje zašto je pretila i vršila pritisak usledio je odgovor, pre nego da spusti slušalicu:
„Dođite kod mene da razgovaramo“.
Istovremeno, pitanja smo uputili i Opštini Severna Mitrovica sa zahtevom za hitne odgovore zašto je upućena pretnja, vršen neprimeren pritisak na rad medija, šta će Opština preduzeti kako bi sankcionisala službenicu, te zašto se za servisne informacije u ovoj lokalnoj samoupravi građani i mediji upućuju redovno na centralne vlasti u Prištini; ali i kada će lokalni zvaničnici prestati sa ustaljenom praksom da ignorišu lokalne medije na srpskom jeziku.
Do objavljivanja ovog teksta, Kosovska policija, kao ni gospođa Staviljeci – nisu se pojavili u našoj redakciji.
KoSSev će o ovom incidentu obavestiti strukovna udruženja, kao i kancelariju Ombudsmana na Kosovu.