Mitići su nakon ratnih sukoba otišli u Prokuplje gde su živeli sve do sada. Kao povratnicima, ministarstvo i IOM su u okviru programa podrške građanima su odlučili da finansiraju izgradnju kuće za ovu porodicu.
Predrag Mitić izrazio je zahvalnost institucijama koje su to omogućile.
“Za mene je ovo najradosniji dan mnogo sam zahvalan u moje i ime moje porodice. Uspeli ste da jednoj porodici pomognete da imamo pravi, dostojanstveni život. Želim da se zahvalim svima koji učestvuju u izgradnji ove kuće”, kazao je Predrag Mitić.
Ministar za zajednice i povratak Nenad Rašić istakao je da je kuća porodice Mitić u kojoj su nekada živeli bila u veoma lošem stanju i da povratak u nju nije bio moguć. Naglasio je važnost “održivog povratka”, navodeći da povratak ne podrazumeva samo izgradnju kuće, već i celokupnu podršku kako bi porodice mogle samostalno da žive i opstanu.
“Ono što je meni najbitnije je da Predrag i njegova porodica, mlađe generacije žele da dođu, da žive ovde, da ostanu, a to je meni najbitnije i smatram da, ne samo na ovaj način, koji sad demonstriramo, nego i na sve druge načine mi ćemo biti na raspolaganju da pomažemo, ne samo njima, nego i svim ljudima, pogotovo porodicama koji budu hteli da se vrate. Od samog početka mog imenovanja, koristio sam jednu ideju koju želim da stalno promovišem, a to je održivi povratak. Povratak nije samo napraviti kuću i opremiti, to je tek početak”, istakao je Rašić.
Prema izjavama nadležnih u IOM-u, korisnici programa dobiće novu kuću zajedno sa osnovnim nameštajem, kućnim aparatima, zalihama hrane, ogrevom, kao i grantom za generisanje prihoda. Cilj je da se podstakne dugoročna ekonomska održivost i samostalnost porodica.
“Iz perspektive IOM-a, mi smo vrlo ponosni i počastvovani što smo danas ovde, što pomažemo porodicama kao što je porodica Mitić koja je bila u raseljeništvu tokom 25 godina, preko 20 godina i koja je čekala da konačno ima svoj dom. Iz te perspektive, ja lično sam vrlo dirnuta dok gledam osmehe, nasmejana lica članova (ove) porodice koji znaju da će konačno biti u prilici da imaju dom, da imaju dostojanstven život, ali takođe i da imaju nove mogućnosti”, kazala je šefica IOM-a na Kosovu Ana Rostocka.
Te nove mogućnosti su, prema njenim rečima, dobri životni uslovi. “Mislim da je takođe dobar momenat za preispitivanje i razumevanje da ima i drugih porodica, poput porodice Mitić, koje još uvek takođe čekaju na izgradnju kuća i pronalazak rešenja nakon mnogo godina raseljeništva”.
Ministar Rašić podsetio je da je planirano da u okviru ovog programa bude izgrađeno ukupno 82 kuće, dok je za ovu godinu cilj izgradnja njih 17. Program koji Ministarstvo realizuje zajedno sa IOM-om, finansira Evropska unija, a ministar je istakao i određene izazove u vezi sa EU finansiranjem zbog kaznenih mera, ali i naglasio da projekat uspešno funkcioniše zahvaljujući domaćim resursima.
“Ja sam zahvalan i Evropskoj uniji što je bila naš kofinansijer, a posebna zahvalnost IOM-u što punih 20 godina sarađuje sa nama. Nažalost, sa Evropskom unijom smo imali male probleme u vezi tog finansiranja, koje mi ni u prošloj godini, a i u ovoj smo sami uspeli od svojih resursa da obezbedimo da ovaj projekat nastavi sa radom, bez obzira što imamo te mere (kaznene mere EU) sa kojima već godinu i po dana moramo da se bavimo sa njima, ali svakako naša predanost ostaje kao što je bila do sada”, dodao je on.
Podsetimo, Rašić je naglasio da će maja ili juna za građane biti otvoren novi javni poziv za renoviranje kuća.