Hadžiju je navela da su u ovom osetljivom postupku učestvovali Institut za sudsku medicinu i misija Evropske unije za vladavinu prava (EULEX), uz podršku Odeljenja za istragu ratnih zločina u okviru Kosovske policije i Vladine komisije za nestala lica.
Prema njenim rečima, posmrtni ostaci su prebačeni u Institut za sudsku medicinu radi daljih forenzičkih ispitivanja, uključujući DNK analize, koje će omogućiti tačnu identifikaciju žrtava.
Ona je na svom Fejsbuk profilu istakla da ovaj rezultat ne bi bio moguć bez bliske i stabilne saradnje domaćih i međunarodnih institucija.
„Ovo je značajan korak u procesu traganja za istinom i pravdom za žrtve i njihove porodice. Naša posvećenost da ne prekinemo potragu ostaje i neće stati dok svaka nestala osoba ne bude identifikovana“, navela je Hadžiju.
Ministarka je takođe pohvalila podršku Međunarodnog crvenog krsta, ocenivši je kao ključnog partnera u koordinaciji podataka i analiza koje su pomogle u lociranju mogućih masovnih grobnica.
Potrage će se nastaviti i narednih nedelja na drugim lokacijama širom Kosova, kao deo nacionalnih i međunarodnih napora da se razjasni sudbina više od 1.600 osoba koje se još vode kao nestale iz ratnog perioda 1998–1999.
Ovaj razvoj događaja dodatno ističe značaj međuinstitucionalne i međunarodne saradnje u pitanju nestalih lica – rane koja i dalje nije zacelila u postratnoj istoriji Kosova. Porodice, institucije i građani i dalje gaje nadu da će istina i pravda pobediti, bez obzira na to koliko je vremena prošlo.