Priznanje Kosovo Trustbilding u oblasti medija ove godine je pripalo novinarki Vjosi Ćerkini. Vjosa je dugo živela u Nemačkoj posle ratnih sukoba ali se na Kosovo vratila i nastavila svoj novinarski rad.
“Glavni razlog zašto sam postala novinarka je iskustvo koje sam doživela kao dete. Uvek sam se pitala šta se desilo, zašto sam morala da napustim svoju zemlju i zašto se sve to desilo. Definitivno posle 25 godina je važno biti glas ljudi, biti novinar i biti profesionalac”, rekla je ona po preuzimanju nagrade.
Šampion u oblasti zaštite životne sredine je Aleksandar Tanasković iz Leposavića, dok je priznanje za aktivizam pripalo Bljlendi Aslani, istraživačici i aktivistkinji za rodnu ravnopravnost.

Projekat Izgradnja poverenja (Kosovo Trustbilding) je proistekao posle sastanka koji je Unmik misija organizovala pre nekoliko godina u Ljubljani a na kojem su učestvovali predstavnici različitih zajendica iz različitih oblasti života. Pre dve godine isti skup je organizovan i u Solunu.
Direktorka Nove društvene inicijative Jovana Radosavljević rekla je da je rad na izgradnji suživota na Kosovu danas važniji nego ikada.
“U vremenu sve veće polarizacije, ozbiljne institucionalne krize i sve oštrije retorike među zajednicama i institucijama, izgradnja poverenja nije samo poželjna – ona je hitno potrebna. Rad na povezivanju ljudi, pronalaženju zajedničkog jezika i jačanju poruka suživota danas je važniji nego ikada ranije. Zato je ova ceremonija važna. Danas ističemo i priznajemo one koji deluju u duhu izgradnje poverenja”.
Rekla je da je najveća odgovornost za izgradnju poverenja, ne samo na civilnom društvu, već pre svega na institucijama Kosova.

“Institucije moraju da preuzmu svoj deo odgovornosti. Moraju da osluškuju građane, da odgovaraju na njihove potrebe i pokažu da su partneri u izgradnji zajedničke budućnosti. Jer znamo – kroz rad na terenu – da su građani spremni da se angažuju. Ali ta spremnost mora naići na dobru volju i konkretan odgovor institucija”, rekla je Radosavljevićeva.
Ona je podsetila se civilno društvo na Kosovu suočava sa pritiscima. Ti pritisci su, podsetimo, posebno izraženi poslednjih dana od strane pojedinih predstavnika institucija i albanskih organizacija i medija.
“Budimo iskreni: civilno društvo na Kosovu je pod pritiskom. Sužavanje prostora za delovanje, porast pritisaka i neosnovanih optužbi čine naš rad izazovnim. Ali on je neophodan. I potrebna nam je vaša podrška – vaša solidarnost – da bismo mogli da nastavimo”, poručila je Radosavljevićeva, uz zahvalnost misiji Unmik.
Rekla je i da svedočimo zatvaranju društva, te da se podele produbljuju ne samo u svetu, nego i na Kosovu. ” Kosovo nije izuzetak – i u mnogo čemu je posebno ranjivo. Zato oni koji govore i deluju u pravcu izgradnje poverenja moraju biti stavljeni u prvi plan. Moraju biti zaštićeni, prepoznati i podržani”, naglasila je ona.
Da je izgradnja poverenja među zajednicama važna istakla je i šefica misije Unmik na Kosovu Karolin Zijade.

“Živimo u jednom svetu gde se poverenje izaziva, gde se ugrožava, potkopava, ali oni koji prate misiju u Njujorku znaju da je suština za budućnost jeste kako možemo tretirati nedostatke, manjkavosti, u procesu poverenja širom sveta i odgovor je jednostavan.Vi ste oni koji ste posvećeni. Svakod dana se izjutra probudite da bi ste i radili i stvorili prostor gde će te biti ravnopravni, gde je drugi partener bez obzira koje je verske, nacionalne ili druge pripadnosti. Zašto? Iz razloga da je prostor i javno mišljenje vaše. Kada govorite i podižete glas za istinu, imamo zajedničke vrednosti, imamo zajedničku misiju”, rekla je šefica Unmika.
Aleksandar Šljuka iz NSI predstavio je izveštaj o međuetničkim posetama u šest opštna na Kosovu, od kojih su tri bile sa srpskom i tri sa albanskom većinom. Izveštaj sadrži zabrinutosti i preporuke građana koji su učestvovali u ovim posetama i razgovorima. Tokom tih razgovora učestvovalo je 90 predstavnika različitih organizacija i medija.
Tokom ceremonije prikazan je i kratak dokumentarni film koji prati multietničke posete nekim od najvećih verskih zajednica na Kosovu.