“Istina” je kratki igrani film o fotoreporterki Jeleni koja zbog pretnji i fizičkog napada, a zbog posla kojim se bavi, napušta Srbiju i odlazi u Hamburg. Jelena je i majka pa se nalazi pod dodatnim pritiskom okoline da napusti svoj posao. Ipak, ona ostaje posvećena svom radu, njen izbor je novinarstvo ali i rizik. Odlazak iz Srbije ne znači da problemi prestaju, naprotiv oni postaju još izraženiji, a njena lična bezbednost još ugroženija.
Ovaj film mlade rediteljke Tamare Denić, poreklom iz Banjaluke, detaljno opisuje život novinara koji u potrazi za istinom i nastojanju da svoj posao obavlja profesionalno biva često i fizički ugrožen. Film “Istina” je nagrađen „Studentskim Oskarom” 2023. godine. U Gračanici je prikazan u okviru “Dana nemačkog jezika” a na inicijativu Ambasade Nemačke na Kosovu.
U razgovoru nakon premijere, rediteljka Tamara Denić objasnila je da je film nastao u vreme pandemije koronavirusa, a usled nasilnih protesta u Nemačkoj. “Htela sam da u film unesem nešto lično i možda moju pozadinu imigarcije. To je studentski film, bio je naš diplomski film. Snimali smo u Drezdenu, Lajpcigu, Hamburgu i Berlinu gde smo snimali kratki dokumentarni film. Dobili smo veliku podršku od novinara iz Srbije i Nemačke, to nam je bilo jako bitno, da film bude što autentičniji”.

Govoreći o položaju novinara u svetu, Tamara kaže da je klima loša. “Ljudi su jako nesugurni, ima dosta lažnih vesti, pritisaka na novinare. Bila sam svesna da je kritičan posao ali povratna informacija je bila da nisu mogli da veruju da može da bude tako strašno za novinare i tamo (u Nemačkoj) i u Srbiji naravno. Ja nisam novinarka, rediteljka sam, ali mislim o tome šta ćemo u budućnosti, kako da taj posao novinara bude atraktivan za mlade ljude. Teško je ako nema para, ne zaradi se dovoljno, opasno je. Možda je ok samo ako si sportski novinar, a ako si žena može biti opasno i u sportu”, kazala je rediteljka.
Kaže da je tokom rada na filmu bilo važno da upozna osobu koja se bavi novinarstvom. “Da vidimo ko je to, ko je ta Jelena, to je fikcija ali je to istinito. Osećaj mi je da su novinari dehumanizovani. I za film je bilo bitno da pokažemo da je to majka, da je to čovek iza toga, porodica”, kazala je Tamara Denić.
Govoreći o medijima na Zapadnom Balkanu, rediteljka kaže da postoje mediji u Srbima koje čita.
“Ja mislim da moramo da naučimo da budemo kritični i da ne verujemo (svemu)… Vidimo sada na socijalnim mrežama, recimo dele neku sliku, ali moramo da vidimo ko je izvor. Ja mislim da mi moramo da budemo svesni i da budemo kritični prema medijima ali mislim da je na Balkanu, ne samo u Srbiji nego svugde, da je to teška tema”,kaže ona naglašavajući da u demokratijama moraju biti prikazane različite perspektive.
Dani nemačkog jezika
Otpravnik poslova Nemačke ambasade Kristijan Bečer rekao je da jezik čini mnogo više od pukog omogućavanja komunikacije. “On gradi mostove. Za Zapadni Balkan i nemački govorni svet, nemački jezik služi kao ključ koji otključava lične, kulturne i ekonomske mogućnosti. Iako je možda teško tačno utvrditi kada je nemački jezik prvi put stigao u ovaj naš region znamo da su ga vekovima pre Saksonski rudari doneli sa sobom kada su se naselili na području Novog Brda”, kazao je Bečer.
Direktor fondacije Fridrih Nauman za Zapadni Balkan, Markus Kajzer, publici u Gračanici obratio se na srpskom jeziku. “Film “Istina” pokazuje da se napadi na novinare mogu dešavati širom sveta. Čak iako se to u nekim zemljama dešava češće nego u drugim, svaki napad na novinara je napad previše. Svaki dan novinari rade u ime svih nas građana da slobodno odlučujemo na osnovu nezavisnih informacija”.
Manifestacija “Dani nemačkog jezika” traje od 16. do 25. maja, organizuje je Ambasada Nemačke u saradnji sa drugim diplomatskim predstavništvima sa nemačkog govornog područja – Švajcarske, Austrije, Luksemburga već deset godina. Od ove godine su i većinski srpske sredine uključene u program pa je tako 19. maja u PKC “Akvarijus” održano književno veče, a večeras je u Domu kulture Gračanica prikazan film “Istina”.