Šećerna bolest ili dijabetes je hronični, neizlečivi sistemski poremećaj metabolizma i ubraja se među najčešća endokrinološka oboljenja.
Savetovalište za dijabetes u Domu zdravlja Gračanica je povodom Svetskog dana dijabetesa, koji se obeležava sveke godine 14. novembra organizovalo akciju besplatnog merenja šećera u krvi, krvnog pritiska i telesne težine kako bi se među građanima povećala svest o dijabetesu, bolesti od koje, iz godine u godinu, oboleva sve više ljudi.
“Dijabetes je bolest koja je poslednjih godina u izuzetnom porastu, sve više ljudi oboleva od ove bolesti. U svetu trenutno, prema zvaničnim podacima Svetske zdravstvene organizacije od dijabetesa boluje preko 422 miliona ljudi, procentualno to je oko 8,2 odsto svetske populacije. Statistički podaci su slični i za Srbiju. U Srbiji trenutno preko 720 hiljada ljudi boluje od dijabetesa”, kazao je koordinator savetovališta za dijabetes u Domu zdavlja Gračanica Vladimir Petković.
Pored toga što su građani mogli da provere stanje svog organizma, oni su i dobili besplatne savete u vezi ishrane kada je u pitanju ova podmukla bolest.
“Pokušavamo da našim pacijentima danas, ne samo izmerimo vrednost šećera u krvi, nego i da im ukažemo na neke nophodne stvari koje su za dijabetes kao bolest bitne. Kako da svakodnevno primenjuju neka pravila, koja će sprečiti nastanak hroničnih komplikacija koje obavezno nastaju kod pacijenata gde bolest nije pod kontrolom i gde je glikoregulacija loša. Ishrana je jedan od vrlo važnih faktora za kontrolu dijabetesa, fizička aktivnost i naravno medikamentna terapija”, savetuje Petković.
S obzirom da je u pitanju nasledna bolest, preventivni pregledi su od velikog značaja.
“Ja sam proveravao šećer i pritisak. Stanje ovog jutra nije baš u redu. Juče sam bio u padu sa šećerom i znao sam da će danas biti viši 12,8, to je trenutno, mislim da mi je prosek 6 ili 7”, kazao je Dobrivoje Đekić koji se već 24 godina bori sa dijabetesom.
“Stanje je super. Dijabetičar sam 30 godina i 30 godina sam na insulinu. Nije teško boriti se sa ovom bolešću ako je pacijent savestan, disciplinovan što se tiče hrane i vremena primanja terpaije. Kao što vidite, ja imam 61 godinu i sam izgled pokazuje koliko sam ja disciplionovana”, rekla je Mileva Đekić.
“Dobro je stanje. Hvala njima što su tako ljubazni. Treba na svaka 2-3 meseca organizovati ovakvu akciju na nivou čitavog Kosova i Metohije”, kazao je Šašivar Salijević.
Sutra će se u Domu kulture Gračanica sa početkom u 13 časova održati veliko stručno i edukativno predavanje u vezi ove bolesti pod nazivom “Pobedimo dijabetes, produžimo život”.
Akciju su organizovali Dom zdravlja Gračanica, Savetovalište za dijabetes i Udruženje za borbu protiv dijabetesa “Slatko srce” uz podršku Opštine Gračanica.


