Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Srpska lista na navode SNP-a uz lične optužbe na račun Biševca: Sporazum sa Gračanicom jača Opštinu Zubin Potok

    30.06.2026 22:292 min čitanja IZVOR: Kim

    Dragaš: Tužilaštvo traži pritvor za dve osobe zbog ubistva imama

    30.06.2026 21:221 min čitanja IZVOR: Kim

    Meštani Orahovca više od 24 časa bez vode

    30.06.2026 20:511 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Vožnja pod dejstvom alkohola: Tokom 2021. na severu Kosova 120 kazni
    Društvo

    Vožnja pod dejstvom alkohola: Tokom 2021. na severu Kosova 120 kazni

    Aleksandra Arsić ĆirkovićObjavio/la Aleksandra Arsić Ćirković07.02.2022 16:40Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus i Kim
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Statistika

    „Tokom 2021. godine imali smo ukupno 120 kazni za vožnju pod dejstvom alkohola, šest za odbijanja lica da se podvrgnu alkotestu. Po opštinama, imali smo 84 u Leposaviću, 19 u Zubinom Potoku, 17 u Zvečanu i šest u Mitrovici“, objašnjava Besim Hoti u razgovoru za Radio Kontakt Plus i Kim.

    Činjenicu da je u Leposaviću najveći broj kazni, Hoti pojašnjava time što se u ovoj opštini nalazi deo magistralnog puta gde vozači voze većom brzinom.

    „Povećan broj kazni je u zimskom periodu, u vreme praznika. Prema statistikama koje mi vodimo, 45 odsto kazni za vožnju pod dejstvom alkohola je bilo u vremenskom periodu od 20 časova do ponoći,“ , dodaje Hoti.

    Zakon i kazne

    Kažnjavanje vozača pod dejstvom alkohola sprovodi se prema kategorijama. Vozačima određenih kategorija se ne toleriše prisustvo alkohola u krvi, a visina kazni zavisi od količine izmerenog alkohola.

    Procedura je takva da policijski službenik zaustavlja lice koje upravlja vozilom pod dejstvom alkohola, vozaču se napiše odgovarajuća kazna, isključuje se iz saobraćaja i zadržava se do istrežnjenja u policijskim prostorijama.

    „Zadržavanje u ovom slučaju ne sme zakonski da traje duže od 12 sati. U tim slučajevima, mi ili zadržavamo lice do 12 sati ili se obaveštava neko od njegovih najbližih rođaka kako bi preuzeli lice i vozilo“, dodaje Hoti, ističući da se ni u kom slučaju vozilo ne predaje licu koje je pod dejstvom alkohola.

    Kazne za vožnju pod dejstvom alkohola kreću se od tromesečne zabrane upravljanja vozilom, izricanjem negativnog poena i novčane kazne do 150 evra, pa do 500 evra, 12 meseci zabrane upravljanja motornim vozilom i izricanja tri negativna poena.

    „Najveće zaprećene kazne su za vozače koji imaju alkohol u krvi više od 1,5 promila“, pojašnjava Hoti.

    „Postoje i slučajevi kad vozači odbiju da se podvrgnu alkotestiranju. Za takve vozače je predviđena novčana kazna od 150 evra, šest meseci zabrane upravljanja vozilom i izriču mu se tri negativna poena“, dodaje on. 

    Osim što je tokom 2021. zabeležen veliki broj kazni zbog vožnje pod dejstvom alkohola, tokom iste godine broj kazni za vozače na severu Kosova porastao je za 49 odsto. Međutim, prošla godina bila je zapamćena po još jednoj nesvakidašnjoj statistici – čak sedam smrtnih ishoda usled saobraćajnih nesreća, od kojih je jedna bila zbog vožnje pod dejstvom alkohola.

    „Ovo je jedan od najvećih brojeva koji je ikada zabeležen od postojanja regiona Mitrovica Sever od 2013. godine, tako da je zaista zabrinjavajuće. Upravo zbog tih slučajeva, ove godine smo pojačali mere bezbednosti i prevencije u saobraćaju“, naveo je Hoti.

    „Naša poruka i apel svim građanima je da vozači ne upravljaju vozilom ako su konzumirali alkohol, da svi učesnici u saobraćaju poštuju pravila. Poštujući sebe i pravila, poštuju i sve učesnike u saobraćaju. Što se tiče alkohola – nulta tolerancija, kako bismo sačuvali živote svih učesnika u saobraćaju“, ističe Hoti, koji kao prevenciju vidi, između ostalog, i medijsku kampanju.

    Subotić: Nebezbednost i sa malim količinama alkohola

    „Mala količina alkohola dovodi do toga da se promeni psihofizičko stanje“, ističe diplomirani inženjer saobraćaja Petar Subotić.

    Alkohol kod vozača utiče na produžavanje vremena reagovanja, promene u širini vidnog polja, uočavanja, rasuđivanja, objašnjava.

    „Ako su male količine alkohola, dolazi do povećanja samopouzdanja, vozi se brže, vozač radi neke stvari koje ne bi radio da je trezan. Ako je vozač pod dejstvom velike količine alkohola, na primer 1.5 promila, to je teško pijanstvo, onda vozač vozi potpuno drugačije – polako, usporava saobraćaj i na taj način pokušava da bude nekako bezbedan. Međutim, to ne znači da on dobro odlučuje, njemu je tada i širina puta od šest metara uska“, dodaje Subotić.

    Naš sagovornik ističe da je vožnja pod dejstvom alkohola nebezbedna na svim relacijama, bez obzira na njihovu dužinu:

    „Vozač pod dejstvom alkohola je nebezbedan u svakom slučaju“, rekao je Subotić.

    Govoreći o prevenciji, on ističe da je podizanje svesti i medijska kampanja jedan od načina prevencije.

    „Potrebno je da se što više priča u medijima, da se edukuju mladi da je alkohol jedan od glavnih uzročnika saobraćajnih nezgoda. Brzina je prva, alkohol je drugi“, navodi on.

    „Moja poruka je da se ne vozi pod dejstvom alkohola, da vozači prvenstveno misle o sebi i svom životu, da zaštite sebe i ostale od sebe, da poštuju propise“, poručuje Subotić.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Aleksandra Arsić Ćirković

    Povezani članci

    U Prištini održana konferencija o saradnji srpskih i albanskih medija na Kosovu

    30.06.2026 16:05

    SNF pozvao verske zajednice da reaguju zbog hapšenja na Gazimestanu

    30.06.2026 13:29

    Povratak srpskih sudija i tužilaca u kosovsko pravosuđe: Izazovi, poverenje i institucionalni zastoj

    30.06.2026 9:05

    ANEM: Nedopustivo maltretiranje novinara od strane Kosovske policije na Gazimestanu

    30.06.2026 8:24
    Izdvojeno

    Srpska lista na navode SNP-a uz lične optužbe na račun Biševca: Sporazum sa Gračanicom jača Opštinu Zubin Potok

    30.06.2026 22:292 min čitanja IZVOR: Kim

    Dragaš: Tužilaštvo traži pritvor za dve osobe zbog ubistva imama

    30.06.2026 21:221 min čitanja IZVOR: Kim

    Meštani Orahovca više od 24 časa bez vode

    30.06.2026 20:511 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac

    SNP: Odbornici Srpske liste podržali prenos ključnih nadležnosti opštine Zubin Potok na Gračanicu

    30.06.2026 20:322 min čitanja IZVOR: Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.