Obraćajući se građanima severnog dela Kosovske Mitrovice, Zvečana, Zubinog Potoka i ostalih mesta gde su se desila masovna trovanja pasa u poslednjih dva i po meseca, iz Šape poručuju da su preuzeli obavezu na sebe, da odnesu uzorak otrovanog psa na analizu, jer se, kako navode, nijedna institucija u ovim sredinama ne bavi time.
„Kao laici za otrove možemo da napomenemo samo da ovaj otrov koji se nalazi na našim ulicama, dečijim igralištima, parkovima i u ulazima stambenih zgrada gde su se nalazile otrovane životinje, trajno oštećuje respiratorne organe svih živih bića i da 1 gram ubija čoveka za pola sata“, poručuju iz Udruženja.
Naglašavaju da se ovaj insekticid koji se nalazi u slobodnoj prodaji pretvara u težak otrov kada se ne koristi i rastvara prema upustvu, a što je najopasnije nema ni boju, ni miris, a ni ukus.
Iz „Šape“ navode da će za dalja objašnjenja da zatraže ekspertsko mišljenje.
Ovo udruženje ujedno je objavilo dokument, odnosno nalaz nakon izvršene analize uzorka.
U njemu se navodi da je toksikološko-hemijska analiza odrađena 3. maja u Zavodu za sudsku medicinu u Nišu, a da je uzorak donet 27. aprila.
Udruženje Šapa saopštilo je još marta meseca, odnosno sa početkom novog masovnog trovanja u Kosovskoj Mitrovici, da otrov koji se ostavlja na ulici nije vidljiv kao pre, već da je bezbojan.
Ovo udruženje je nedavno pokrenulo peticiju , koja do sada ima više od 770 potpisa.
„Neka se naši glasovi ujedine! Ne želimo da psi koje su ljudi napustili budu otrovani na ulici! I mi i oni imamo pravo na život bez otrova“, poručili su iz ovog udruženja.