Zahtevi za izručenje Demirija i Ismailovića su podneti prištinskim institucijama i sada se čeka njihov odgovor. Filkov je podsetio je da je prvi put to zatraženo još 15. marta 2013. godine, ali je odbijeno.
„Zahtev za ekstradiciju odbijen je presudom Osnovnog suda u Prištini iz oktobra 2015. godine, koju je potvrdio Apelacioni sud Kosova u januaru 2016. godine. Za obojicu je ponovo zatraženo izručenje 5. septembra 2018. godine“, dodao je.
Filkov je kazao da je 8. oktobra 2021. od nadležnih u Prištini dobijen odgovor da se izručenje Ismailovića odbija, a da za Demirija nije ni dobijen odgovor.
Ministar je naveo da nakon šest godina zvanično Skoplje ponovo traži njihovo izručenje.
Aljilj Demiri i Afrim Ismailović, kao i Agim Ismailović osuđeni su na doživotnu robiju u slučaju „Monstrum“, a Feizi Aziri je osuđen na 15 godina zatvora. Haki Aziri je dobio devet godina zatvora, a samo je optuženi Sami Ljuta dobio oslobađajuću presudu zbog nedostatka dokaza.
Ismailović i Demiri su optuženi da su dvojica od tri neposredna izvršioca ubistava na Smilkovom jezeru. Oni se nalaze na Kosovu i za njima su raspisane poternice. Uprkos obećanjima Prištine, do sada nisu izručeni Severnoj Makedoniji.
Traži se i izručenje Gruevskog
Na pitanje da li će za bivšeg premijera Nikolu Gruevskog biti traženo izručenje, Filkov je odgovorio da se svi slučajevi izručenja pažljivo prate i kada se stvore uslovi, biće traženo izručenje, ali ne sa težnjom samo prema konkretnoj osobi, već za svakoga ko se nalazi van zemlje, a za kojim je raspisana međunarodna poternica.
„Ministarstvo pravde sa velikom budnošću prati sve slučajeve, a izuzetak nije ni Nikola Gruevski, za koga se traži ekstradicija. Poslednji zahtev za ekstradiciju je od 2019. godine za sve postupke za koje je raspisana poternica. Mađarska je odbila zahtev za izručenje Nikole Gruevskog, uz obrazloženje da je Gruevskom dat azil i da po njihovom zakonu osoba ne može biti izručena zemlji iz koje je došla“, rekao je Filkov.