„Snimanje je zabranjeno i ona je znala da ne sme da snima“, kazali su danas iz Kosovske policije za KoSSev po privođenju Radosavljević, tvrdeći da je odbijala da posluša policajaca kada joj je kazao da ne sme da snima.
U ranim popodnevnim satima potvrdili su i da je Radosavljević potom prebačena u policijsku stanicu u Zvečanu radi uzimanja izjave, kao i da će biti puštena.
Tražio da ne snimam, a ja sam odbijala
Radosavljević je po puštanju kazala za KoSSev da je ne terete za krivično delo, već za prekršaj, kao i da joj nije izrečena kazna, već da će, najverovatnije biti pokrenut postupak.
Objašnjava da ju je redovna policijska patrola zaustavila na Bistričkom punktu oko 13.00 časova, dok je putovala ka Leposaviću.
Nakon redovne provere dokumentacije i opreme jedan od policajaca se, kaže, grubo poneo prema njoj zbog toga što je kamera upaljena na telefonu, koji je bio na držaču.
„Policajac Albanac mi je prišao i krenuo da se dere na mene i pitao ‘šta ti je to’ pokazujući na telefon koji je bio na ‘hands free’ (držaču) na kojem je bilo upaljeno snimanje“, kazala je.
Tvrdi da je on insistirao na tome da prekine sa snimanjem, a da je ona odbijala. Kaže da je pola sata kasnije došlo policijsko vozilo u kojem su bili službenici u civilu.
„Taj čovek mi nije pokazao legitimaciju, već je počeo da se dere na mene i govori kako moram da mu dam telefon jer sam neovlašćeno snimala“, dodaje Radosavljević.
Tvrdi da je i to odbila, tražeći prvo nalog suda.
Nakon sat vremena od zaustavljanja policijski službenici naložili su Radosavljević da se vrati u svoje vozilo i prati policiju do stanice u Zvečanu.
„Tu sam dala izjavu o tome šta se desilo, oni su mene obavestili da nije u pitanju krivično delo, već prekršaj“, dodala je Radosavljević.
„Neprijatnosti sa specijalnom policijom“
Radosavljević naglašava da ovo nije prvi put da je uključivala kameru kada su je policajci zaustavljali na bistričkom punktu, ali da jeste prvi put da je neko od službenika zbog toga reagovao.
Sa druge strane, kaže da je to počela da čini zbog prethodnih „neprijatnosti“ sa službenicima policije.
„Snimam zato što se ne osećam bezbedno i da bih imala dokaz ukoliko se nešto desi. Jer sam prethodno imala neprijatnosti sa specijalnom policijom na ovom mestu u večernjim satima. Uvek kada prolazim uključujem snimanje i osećam se bezbednije da imam kameru upaljenu“, naglasila je.
Radosavljević kaže da je svesna toga da u blizini samog punkta stoji znak da je snimanje zabranjeno, ali ponavlja:
„Svesna sam i činjenice da sam u više navrata imala neprijatne situacije kada sam bila sama u vozilu u večernjim satima. Znam za više primera drugih ljudi koji su takođe doživeli neprijatnosti na bistričkom punktu pre svega od specijalnih jedinica, ali i od redovne policije“.
Punkt postaje podstanica
Bistrički punkt nalazi se na teritoriji opštine Zvečan uz magistralu Priština – Mitrovica – Jarinje – Raška, inače najfrekventniji put na severnom Kosovu.
Ovaj punkt postavljen je još pre skoro dve godine, a isti je od tada ojačavan i proširivan. Juče se krenulo i sa zidanjem podstanice, a kamen temeljac položili su kosovski ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svećlja i direktor Kosovske policije, Gazmend Hodža i to uz objavljene fotografije.
Ministar je kazao da se radovi vrše s ciljem daljeg poboljšanja infrastrukture sigurnosti i radnih uslova. Iz Beograda, sa druge strane, danas poručuju da se gradi „baza za maltretiranje Srba“ i da je reč o dodatnom „instrumentu za ugnjetavanje i proterivanje srpskog naroda“.
U neposrednoj blizini samog punkta sa severne strane nalazi se znak da je zabranjeno fotografisanje.
Ovaj punkt je bio poprište dva ozbiljnija incidenta koja su uključivala i pucnjavu, a kod nje su i Srbi protestovali u aprilu, upravo nakon jednog od njih, kada je ranjen Srbin iz Žerovnice M. J.
Na istom su mestu građani i potpisivali peticiju za povlačenje specijalnih jedinica, ali je tema skrajnuta, a nije poznato šta se sa peticijom i dogodilo.