“Kao što je Eparhija već objavila u javnosti, u ovoj specijalnoj zaštićenoj zoni sprovođene su nelegalne građevinske aktivnosti koje je organizovala Direkcija za ekonomski razvoj i turizam opštine Prizren uz angažovanje firme ‘Eurovia’ probijanjem puta i izgradnjom staze do same isposnice posebno su ugroženi temelji i teren oko samog objekta”, navedeno je.
Naglasili su da su radovi izvođeni bez saglasnosti Srpske pravoslavne crkve i Saveta za nadgledanje i primenu specijalnih zaštićenih zona, što je, kako su saopštili, predviđeno zakonom, očigledno bez ikakvog ekspertskog nadzora.
Na terenu su, dodaje se, vidljiva nova statička oštećenja objekta i destabilizacija terena, a svuda unaokolo je grubo uništena prirodna okolina, gde su primetni razbacani kamenih ploča i otpada nakon radova.

“Ekspertski tim Eparhije raško-prizrenske u čijem sastavu su pored gđe. Hadžić bili i od strane Eparhije angažovani arhitekti koji su ispred SPC radili prethodnih godina na obnovi i zaštiti srpske pravoslavne baštine na Kosovu i Metohiji nakon martovskog pogroma 2004. god, imao je priliku da se neposredno uveri u oštećenja na Isposnici i terenu oko nje koji duboko ugrožavaju integritet ostataka ove srednjovekovne građevine iz 13. veka koja je pod posebnom zaštitom”, ističe se.
Kako je saopšteno, u pratnji ekspertskog tima bili su i monasi manastira Visoki Dečani kao i fotografi koje je Eparhija angažovala radi detaljne pripreme video i fotografskog materijala, a u cilju izrade tehničkog izveštaja na osnovu koga će Eparhija preduzeti dalje mere u cilju zaštite ove drevne srpske pravoslavne svetinje.
“Ova ekspertska misija organizovana je i u prisustvu grupe međunarodnih predstavnika na Kosovu i Metohiji, koji su se i sami mogli uveriti u alarmantno stanje na terenu”, dodaje se.
Zaključuje se u saopštenju Eparhije raško-prizrenske da su dečanski monasi u ostacima paraklisa, gde se nalazi raskopani grob Sv. Petra Koriškog, otslužili mali pomen svim monasima koji su se podvizavali u ovoj isposnici.
