Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Sorensen sa Kurtijem razgovarao o povratku srpskih sudija i tužilaca

    24.07.2026 19:272 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovo se približava EU romingu: bez dodatnih naknada za korisnike

    24.07.2026 18:251 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovska policija pozvala građane da prijave informacije o ratnim zločinima

    24.07.2026 17:211 min čitanja IZVOR: KIM
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » “Zlatni krst kneza Lazara” Slobodanu Zubanoviću, “Longin” Svetomiru Arsiću Basari
    Kultura

    „Zlatni krst kneza Lazara“ Slobodanu Zubanoviću, „Longin“ Svetomiru Arsiću Basari

    Jelena CvetkovićObjavio/la Jelena Cvetković21.06.2022 8:58Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kim
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Žiri manifestacije „Vidovdansko pesničko bdenije“, koja se održava u Gračanici, koji je radio u sastavu: prof. dr Bojana Stojanović Pantović, Gojko Božović i Žarko Milenković, doneo je odluku, da ovogodišnju nagradu „Zlatni krst kneza Lazara“ za zaokružen književni opus i životno delo ponese pesnik i esejista Slobodan Zubanović iz Beograda za obiman, artistički utemeljen i poetički dosledno izveden pesnički opus.

    „Subjekt Zubanovićeve poezije jeste lirski hroničar, suštinski zainteresovan za svoje vreme i dostupni prostor, za svakodnevicu koja mu je data i za iskušenja koja ta svakodnevica podrazumeva. Otuda u Zubanovićvim stihovima toliko slojeva modernog i savremenog jezika, ali i toliko slojeva stvarnosti – od uličnih prizora Beograda, preko sremskih pejzaža, do digitalnih svetova interneta“ – zaključuje žiri u obrazloženju.

    „Gračanička povelja“ pripala je pesniku Đorđu Nešiću iz Bijelog Brda kod Osijeka, za pesme duboko ukorenjene u pesničku i nacionalnu tradiciju i sudbinu.

    „Pesme Đorđa Nešića su u dijalogu sa pesničkim precima i onom linijom srpskog pesništva koja je lirski beležila sve patnje, bol i stradanja nacije kojoj pripada“, stoji u obrazloženju žirija.

    Danici Vukićević, pesnikinji iz Beograda, kako je naveo žiri, pripao je „Кondir Кosovke devojke“ za postojanje lirskog, ženskog ja ili junakinje, koja neurozu svakodnevnih dešavanja (odrastanje, zaljubljivanje, rastajanje, ljudska komunikacija, odnos prema porodici, društvu, bogu, smrti) neprestano smešta u jezgro vlastitog postojanja.

    Nagrada „Pero despota Stefana Lazarevića“ pripala je pesniku Petru Matoviću iz Požege.

    „Petar Matović, vodeći je glas svoje pesničke generacije koja, ispitujući nasleđe visokog modernizma (Lalić, Hristić, Radović), obitava na njegovim granicama, objavljujući se kao svojevrsna poezija tranzicije lirskog junaka i sveta koji ga okružuje“, ističe žiri.

    Nagrade će dobitnicima biti uručene 27. juna u porti manastira Gračanica.

    Žiri za dodelu likovnih nagrada na Vidovdanskim svečanostima za 2022. godinu, koji je radio u sastavu: mr Petar Đuza, redovni profesor slikarstva u penziji, Nebojša Jevtić, istoričar umetnosti i msr Maja Todić, akademska slikarka, doneo je odluku, da se nagrada za celokupni umetnički opus „Longin“, dodeli akademiku Svetomiru Arsiću Basari, za stvaralaštvo koje je odraz snage i neraskidivo vezano sa sudbinom njegovog naroda.

    „Njagovo stvaralaštvo postaje angažovano sa naglaskom na duhovno i nacionalno biće, povezano sa Кosovom, kosovskom stvarnošću, koja se očituje u kosovskom predanju“, stoji u obrazloženju žirija.

    Nagrada „Dimitrije Popović“ za najuspešnijeg mladog učesnika na likovnoj koloniji „Vidovdan 2022“ pripala je Zvezdani Gerić iz Štrpca.

    Nagrade će, kako je saopšteno, biti uručene 25. juna na svečanosti otvaranja izložbe radova nastalih na likovnoj koloniji „Vidovdan 2022“.

    Kompletna obrazloženja žirija možete pročitati OVDE.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Jelena Cvetković

    Povezani članci

    Iza scene nema podela – Kako umetnost ruši nametnute granice

    19.07.2026 10:14

    Đorđu Lakušiću i KUD „Kopaonik“ dodeljena Povelja „Mihajlo Pupin“

    16.07.2026 12:18

    Rakočevićev „Miris anđela“ u Herceg Novom

    12.07.2026 18:38

    Letnja umetnička škola „SolidARTno“ otorena u Severnoj Mitrovici

    12.07.2026 10:06
    Izdvojeno

    Sorensen sa Kurtijem razgovarao o povratku srpskih sudija i tužilaca

    24.07.2026 19:272 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovo se približava EU romingu: bez dodatnih naknada za korisnike

    24.07.2026 18:251 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovska policija pozvala građane da prijave informacije o ratnim zločinima

    24.07.2026 17:211 min čitanja IZVOR: KIM

    Bivši gradonačelnik Prištine Špend Ahmeti osuđen zbog neprijavljivanja imovine

    24.07.2026 17:211 min čitanja IZVOR: KIM
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.