U obrazloženju žirija se navodi:
„Muzika u ovoj predstavi višeznačno gradi ključni, tragički duh igre. Ponekada je suptilna i nenametljiva, diskretno nameće tamne, klaustrofobične tonove igre. U drugim trenucima je prigušeno žovijalna, opojna i očaravajuća. Tada kroz kontrast izražava dionijski kult plodnosti, i otkriva da sve što nastaje mora biti spremno na bolno propadanje, što je ničeanska suština tragičnog“.
Predstava „Žene iz Troje“ urađena je u koprodukciji Narodnog pozorišta iz Prištine, pozorišta „Zoran Radmilović“ iz Zaječara i Udruženja „Dunavfest“ iz Beograda i nagrada u Nišu je druga po redu za ovaj komad.
Prethodno su „Žene iz Troje“ nagrađene na Viminacijum festu, kada im je pozorišnom festivalu „Novi tvrđava teatar“ u Čortanovcima kraj Novog Sada pripala specijalna nagrada za scenski govor.
Kompozitor originalne muzike za predstavu je Zoran Erić, a korišćena je i muzika drugih autora, uključujući džez standarde.
Nagrada za najbolju predstavu u celini žiri u Nišu je dodelio predstavi „Ćerka“, u režiji Džil Grinhaudž, koja je urađena u saradnji sa lokalnim izvođačima, amaterima, ali i profesionalnim glumcima.
„Izvedena u sali Oficirskog doba, ovo delo pripada izazovnim prostorima performativnog istraživanja koji pomeraju granice teatra. Dokumentaristički utemeljena, intimna i ispovedna, predstava ostavlja snažan utisak na gledoca zbog neodoljive iskrenosti pristupa. Desetak izvođačica otkrivaju svoje intimne misli i sećanja o svojim majkama, ukazujući na svevremenu važnost suočavanja sa svojim emocijama“, stoji u saopštenju žirija.
Nakon izvođenja u Nišu, „Žene iz Troje“ se sele u Zaječar, gde će publika moći da ih vidi na „Antika festu“ koji će biti održan na arheološkom lokalitetu Feliks Romulijana.


