Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Glasovi dijaspore odlučujući za formiranje novih institucija na Kosovu

    10.06.2026 8:293 min čitanja IZVOR: Radio Slobodna Evropa

    Tokom većeg dela dana pretežno sunčano i toplo

    10.06.2026 8:032 min čitanja IZVOR: Kim

    Kurti sa austrijskim kancelarom: Kosovo očekuje status kandidata i početak pregovora sa EU

    09.06.2026 19:592 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Narednih dana o učešću Srpske liste u vladi
    Politika

    Narednih dana o učešću Srpske liste u vladi

    Zorica VorgučićObjavio/la Zorica Vorgučić25.11.2014 7:34Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kontakt Plus
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Jablanović je rekao da je za Srpsku listu važno da bude prihvaćen program i ciljevi koji su definisani sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem, Vladom Srbije i da je, bez uvažavanja tih ciljeva, iluzorno govoriti o srpskom učešću u kosovskoj vladi.

    „Očekujemo da u sredu ili najkasnije četvrtak dođe do zvaničnog kontakta između Srpske liste i predstavnika koalicije DSK – DPK oko formiranja Vlade Kosova i učešća Srba u njoj. Ako Srpska lista bude učestvovala u Vladi Kosova, čemu se nadamo, ona će biti treći po snazi politički subjekt u novoj vladi i imaće bitne ingerencije“, kazao je Jablanović.

    On je naglasio da nije bitan broj ministarstava koje će Srbi dobiti u budućoj kosovskoj vladi, već ovlašćenja koja će imati u tim ministarstvima i da je za Srpsku listu bitno da se uvaže program i ciljevi koji su definisani sa premijerom Aleksandrom Vučićem i Vladom Srbije.

    „Bez uvažavanja tih naših ciljeva iluzorno je govoriti o našem učešću u Vladi Kosova, jer ukoliko ne dobijemo garanciju da će se ono što smo definisali sa našim premijerom Vučićem primeniti na Kosovu, Srpska lista će u samom startu biti osuđena na propast prilikom sprovođenja svoje politike“, kazao je Jablanović.

    On je naglasio da je prioritet uvažavanje zahteva Srpske liste u vezi sa privatizacijom na Kosovu, povratkom raseljenih lica, imovinom SPC i formiranjem Zajednice srpskih opština.

    Sve ostalo oko personalnih rešenja nije veliki problem, rekao je Jablanović, navodeći da unutar Srpske liste nije bilo reči o personalnim rešenjima za ljude koje bi učestvovali u Vladi Kosova.

    Ono što prvo očekujemo je da dobijemo poziv od mandatara ili od koalicije između DSK i PDK i da čujemo njihovo viđenje našeg učešća u vladi Kosova, kazao je Jablanović.

    On je podsetio da su u toku dogovori o konstituisanju Skupštine Kosova i formiranju Vlade između dva velika politička subjekta – Demokratskog saveza Kosova i Demokratske partije Kosova.

    Jablanović je kazao da je Srpska lista poželjan partner za učešće u budućoj kosovskoj vladi, ali da je srpsko učešće prihvatljivo samo ako se ispune uslovi Srpske liste.

    „Uslovi koje mi imamo i koje ćemo izneti pred naše partnere su dogovoreni sa Vladom Srbije u Beogradu i mi od tih uslova ne možemo da odustanemo zarad pukog učešća u Vladi Kosova i zarad par fotelja u koje bi seli naši ljudi“, naveo je on.

    Hoćemo suštinski da promenimo život Srba na Kosovu i Metohiji, hoćemo da ga poboljšamo, hoćemo da pomognemo da se oduzeta imovina vrati, da se privatizacija poništi i da se desi ozbiljan povratak raseljenih Srba, zaključio je Jablanović.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Zorica Vorgučić

    Povezani članci

    Ustavni sud obrazložio odluku o zemljištu u Gračanici: Prenos imovine opravdan javnim interesom

    09.06.2026 17:35

    Rašić: Izbori vrhunac terora, međunarodna zajednica nije reagovala

    09.06.2026 15:48

    Nemačka štampa o Kosovu: Kurtijeva pobeda bez jasnog izlaza

    09.06.2026 14:10

    Petković: Kurti i Rašić otimaju mandate Srbima na Kosovu

    09.06.2026 12:46
    Izdvojeno

    Glasovi dijaspore odlučujući za formiranje novih institucija na Kosovu

    10.06.2026 8:293 min čitanja IZVOR: Radio Slobodna Evropa

    Tokom većeg dela dana pretežno sunčano i toplo

    10.06.2026 8:032 min čitanja IZVOR: Kim

    Kurti sa austrijskim kancelarom: Kosovo očekuje status kandidata i početak pregovora sa EU

    09.06.2026 19:592 min čitanja IZVOR: Kim

    Akcija EUROPOL-a i Kosovske policije: Pet uhapšenih, zaplenjena imovina vredna 80 miliona evra

    09.06.2026 18:072 min čitanja IZVOR: Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.