On je u emisiji “60 minuta” na KTV-u rekao da svi gradonačelnici, kako na severu tako i u drugim sredinama, “ostaju svemoćni u sprovođenju svog ustavnog i zakonskog mandata”.
Krasnići je rekao da je administrativno uputstvo koje je već stupilo na snagu “najbolji način da se očuva demokratija i garantuje pravna sigurnost za gradonačelnike opština”.
„Mi smo kao vlast posvećeni ispunjavanju svih obaveza koje su na našem stolu i koje moramo da ispunimo kako bismo dali dobar primer brige o svakom građaninu i procesu. Mi smo kao vlada inicirali izradu administrativnog uputstva. Ona je na snazi i svaki građanin ili grupa građana koji želi da iskoristi ovu zakonsku mogućnost da smeni gradonačelnika, gde god da se nalazi, može da je iskoristi. Za sada nema informacija da su pokrenute peticije za smenu predsednika. Predsednici na severu ostaju na funkcijama, svemoćni u sprovođenju svog ustavnog i zakonskog mandata“, rekao je on.
„Imamo u vidu da su prošli izbori bili sa malim učešćem građana, iz dobro poznatih razloga, da je Srbija ucenjivala i zastrašivala građane Srbije, ali su predsednici rezultat demokratskog i ustavnog procesa. Njihovo uklanjanje mora biti obavljeno demokratskim, ustavnim i pravnim sredstvima, a peticija je najbolji način da se očuva demokratija i garantuje pravna sigurnost predsednicima”.
On je rekao da ne može da utvrdi da li na severu postoji spremnost za nove izbore. On je, međutim, dodao da dok smo u Prištini “bili posvećeni demokratiji i demokratskim sredstvima, Srbija je iskoristila vreme da pripremi teroristički napad za aneksiju severa”.
„To su činjenice, od 24. septembra pa nadalje ništa nije isto. Moramo imati u vidu da u situaciji u kojoj se nalazimo postoji adresa koja je glavni krivac za celu ovu situaciju, od 5. novembra 2022. godine kada su tadašnji gradonačelnici podneli ostavke, a policija i druge institucije, sve su imale namenski plan da izblede autoritet Republike Kosovo u svakom njenom uglu“, rekao je on.
Putem ove peticije moguće je da ukoliko se sakupe potpisi 20 odsto građana sa pravom glasa, bude organizovano glasanje za razrešenje gradonačelnika, a da bi bio uspešan mora da dobije 50 odsto glasovi biračkog tela te komune. Ukoliko se ovaj procenat ne postigne na glasanju, organizacija glasanja se ne može vršiti još najmanje godinu dana.
Zahtev za novim izborima dodan je međunarodnom pritisku nakon prošlomesečnih tenzija na severu, kada su lokalni Srbi protestovali protiv novih gradonačelnika koji svoje dužnosti obavljaju iz opštinskih objekata. Srpska lista, kao najveća stranka kosovskih Srba, zahtevala je nove izbore, uslovljene ostavkom aktuelnih predsednika.
Krasnići je rekao da su opštine na severu kontinuirano vršile pritisak iz Beograda i da se lokalni srpski političari nisu usuđivali da imaju javne sastanke sa ministrima.
On je rekao da nema problema u komunikaciji sa načelnicima opština.
Povodom Četvrtog granta, rekao je da treba očekivati popis stanovništva.
Ministar je naveo i da Vlada radi na izgradnji kuća za zajednice na severu, kroz programe ministarstva koje on vodi i programa zaštite životne sredine.