Centralna banka Kosova (CBK) donela je uredbu da se od 1. februara gotovinska plaćanja i platne transakcije obavljaju isključivo u evrima, uz prelazni period za građane, kako bi se, kako su naveli, prilagodili izmenama.
Iz Srpske demokratije poručuju da je na pomolu ekonomski, finansijski, obrazovni i zdravstveni kolaps u srpskim sredinama na Kosovu.
“Po ovom modelu, Srbija bi Evropskoj uniji uplaćivala finansijska sredstva za penzije, socijalnu zaštitu, plate i projekte namenjene građanima. Nakon toga, Evropska unija bi u svoj fond registrovan na Kosovu uplaćivala ova sredstva radi finansiranja srpskih sredina na Kosovu. Iz ovog bi se fonda plate, penzije i sve gorenavedeno uplaćivalo građanima”, dodaje se u saopštenju.
Mišljenja su da s obzirom da su donacije iz Evropske unije oslobođene poreza, na taj način će se izbeći duplo oporezivanje naših građana, kao i moguće opstrukcije od strane zvanične Prištine.
“Ovim bi građani bili pošteđeni eventualnih optužnica za teška krivična dela poput utaje poreza, kršenja ustavnog poretka Kosova, terorizma, i tako dalje”, navedeno je.
Ističe se da bi time građani izbegli odlazak u Rašku i druge gradove Srbije radi podizanja novca i konverzije dinara u evro. Takođe, dodaje se, tako bismo spasili mnoge invalide i građane koji primaju socijalna davanja, a koji ne bi mogli da priušte putovanje zbog troškova i fizičke nemogućnosti.
“Predlažemo da ovaj model Fonda Evropske unije bude na snazi sve do formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO), koja je garantovana Briselskim sporazumom i Ohridskim sporazumom, gde je jasno definisan model finansiranja srpskih sredina na Kosovu”, dodaje se.
Apeluju na Evropsku uniju i gospodina Lajčaka da ovaj predlog uzmu u ozbiljno razmatranje i da spreče nastajanje štete većih razmera.
“Na primer, na terenu smo imali oduzimanje penzija i socijalnih davanja u Goraždevcu, u iznosu od 4.000.000 dinara. Pored toga, brojni građani su nam se požalili da ne mogu da podignu više od 4.000 dinara od svojih zarada sa svojih registrovanih računa”, ističe se.
Takođe, smatraju da je ovaj model jedino realno rešenje za izlazak iz krize prouzrokovane nedavnom odlukom Centralne banke Kosova.
“U sve ove ugrožene grupe stanovništva spadaju ljudi kojima je hitno potrebno lečenje, mladi kojima je hitno potrebno obrazovanje, stari kojima je hitno potrebna nega i svim građanima kojima se mora obezbediti osnov egzistencije”, navedeno je u saopštenju dostavljenom medijima.
Očekuju od Evropske unije da pronađe hitno rešenje jer je upravo Evropska unija garant Briselskog sporazuma.