“Sigurno će se oni izjasniti brzo o inicijativi građana, nakon toga sledi glasanje u SO u četiri opštine za smenu gradonačelnika. Ja ne vidim nijednu zakonsku prepreku u zakonskom okviru Republike Kosovo koja bi onemogućila da se održi ovo glasanje i onda u zavisnosti od glasanja onda ćemo imati prevremene izbore, odnosno da li ćemo ih imati ili ne. To će zavisiti od glasanja u Skupštinama opština. Ovo je važan demokratski proces. Svesni smo da ovi gradonačelnici na severu nemaju punu legitimnost zbog malog učešća na izborima”, rekao je on na debati u Medija centru u Čaglavici.
Ipak dodao je da su izbori morali da se održe u skladu sa zakonima.
“Sada očekujem da Cik završi svoj deo posla i da imamo uskoro glasanje u četiri Skupštine opštine na severu zemlje gde će građani slobodno bez bilo kakvog uticaja da glasaju da li su za udaljavanje gradonačelnika iz njihovih kancelarija i njihovu smenu i kakva je njihova želja”, kazao je on.
On je kazao da je to predviđeno Administrativnim uputstvom koje je ovo ministarstvo usvojilo za raspisivanje novih lokalnih izbora u četiri opštine na severu Kosova. Kazao je i da se nada da će biti raspisani prevremeni izbori na severu.
Kaže da je očkeivao da će zahtev od građana za smenu albanskih gradonačelnika doći početkom septembra ali da se to nije desilo, te da je sve bilo usporeno zbog događaja u Banjskoj.
“Umesto da imamo zahtev od građana za iskorišćavanje njihovog demokratskog za smenu gradonačelnika preko peticije, mi smo imali teroristički napad 24. septembra u Banjskoj i to je uticalo na građane da se oni uplaše da preduzmu takve inicijative za prekid mandata gradonačelnika. Priština radi da imamo demokratske da imamo demokratske instrumente, da iskoriste svoje pravo za smenu gradonačelnika, dok Beograd pokušava da aneksira sever Kosova preko terorističkih napada”, rekao je ministar administracije i lokalne samouprave.
Kaže da je upravo ovaj događaj uticao na to da se kasni sa zahtevom za smenom gradonačelnika.
Na pitanje da li očekuje da se izbori u četiri opštine raspišu u skorije vreme i da li će biti slobodni, Krasnići je odgovorio potvrdno. “Biće izbora i biće glasanja, ako rezultati glasanja budu u pravcu da 50% građana sa pravom glasa glasaju za udaljavanje gradonačelnika iz opština na severu. Učešće građana na severu Kosova je od 65 do 90%, tako da 50% ne bi trebao da predstavlja poteškoću ali naša odgovornos kao centralne institucije je da garantujemo ne samo izbore, već i predizbornu kampanju i redovan izborni proces na celoj teritoriji Republike Kosovo. Ovo će biti naše naredno iskušenje ali ja sam ubeđen da će se iskoristiti javni prostor ali i da će sve institucije Republike biti na raspolaganju da se garantuje pravedan i demokratski proces”, kazao je Krasnići.
Predsednik SO Severna Mitrovica Nedžat Ugljanin je rekao da je peticija za smenu gradonačelnika bila nelogičan potez. “Jer se radi o zahtevu za smenu gradonačelnika, a zakon o lokalnoj samoupravi, zna se kako može doći do smene gradonačelnika, ako ne dođe na posao u roku od 30 dana, ako ne radi adekvatno posao i nije u službi građana i sama je nelogičnost tih zahteva i te inicijalne grupe – smena, opoziv i razrešenje su sasvim različiti.
Milija Biševac iz Srpskog narodnog pokreta kaže da je žalosno da su građani primorani da peticijom traže smenu gradonačelnika.
“Žalosno je što građani svoja osnovna ljudska prava koja im se krše svakodnevno moraju da traže kroz peticije a ne u lokalnim skupštinama a ne pomoću svojih izabranih predstavnika političara ili odbornika”, kaže Biševac.
Biševac je upitao ministra zašto nikada nisu razgovarali sa građanima o njihovim problemima na severu Kosova. “Gospodin Zećiri je u Zubinom Potoku dobio 196 glasova, toliko sam ja dobio kao odbornik, ne toliko nego mnogo više, tako da pretpostavljam da imam mnogo veća prava nego on”. Kazao je i da gradonačlenici i aktuelni odbornici nisu u službi građana u ovim opštinama na severu Kosova, jer su kako je naveo, doneli niz odluka koje su štetne po život tamošnjih građana.
Istakao je i da opštine na severu Kosova, pre svega u Zubinom Potoku, više ne služe u svojoj nameni već da su pretvorene u policijske baze. “Gradonačelnici ne sede unutra, znači oni nisu u službi građana, rade u isturenim odeljenima odnosno u isturenim kancelarijama, dok zgrada opštine sedi prazna i u njoj sede specijalci i čuvaju je ne znam od koga. U međuvremenu sa zgrade su skinuti svi simboli”, kazao je Biševac.
Aleksandar Arsenijević iz Srpske demokratije je kazao da su albanski gradonačelnici uz podršku kosovskih specijalaca nasilno ušli u zgrade opštine. “Podsetiću vas da su to zgrade Privremenih organa, da Kosovo nije pravilo svoje zgrade i da su gradonačelnici u tim zgradama bili gosti. To je bio interni dogovor vlada kao i ove vlade sada, iako je četiri dana pre toga cela Kvinta, američka ambasada, svi su upozoravali da Vlada Kosova ne čini nikakve korake u tom pogledu, ipak se 26. maja upalo u opštine, pokrenula neka spirala nasilja koje je rezultirala time da su građani bili povređeni, i ja sam bio među povređenima”, kazao je Arsenijević.
Ministar Eljbert Krasnići je rakao je da Srpska lista koja je bila u vlasti na Kosovu deset godina nije iskoristila poziciju da radi na približavanju građana, već su zloupotrebili.
Govoreći o odluci SO Severna Mitrovica da dodeli parcele nekadašnjeg Vojnog remonta Ministarstvu unutrašnjih poslova, Krasnići je rekao da to neće biti policijska baza već objekat Registracionog centra koji će služiti za izdavanje vozačkih dozvola građanima u ovim opštinama na severu, ali i da će deo tog prostora biti namenjen za žrtve porodičnog nasilja, odnosno Sigurnu kuću.
Predsednik SO Nedžat Ugljanin kazao je da je peticiija koju je Srpska demokratija uputila povodom organizovanja referenduma na kojem bi građani glasali o odluci SO o dodeli parcele odbijen jer ne postoji zakon o referendumu.
“Mi smatramo da je javni interes da postoje institucije sa aspekta sigurnosti i bezbednosti, naročito policije da se pristupilo glasanju i odobrio zahtev za dodelu parcele od 27.400 metara kvadratnih i gospodin (Aleksandar) Arsenijević je upoznat pravovremeno”, kazao je Ugljanin.
Na pitanje da li je očekuje da uskoro opština Dečani uknjiži imovinu manastira Visoki Dečani, Krasnići je rekao da nema odgovor na to pitanje.
„Na Kosovu nema prostora za odluke koje imaju izvor od perioda Miloševića na Kosovu. Svaka odluka Republike Kosova treba da ima prekid sa tim vremenskim periodom“, rekao je on upućujući novinare da se obrate Vladi.