On je, govoreći o uredbi Centralne banke Kosova kojom se zabranjuje upotreba dinara u platnom prometu kazao da „nijedna vlada ne treba da teži da osiromaši svoje građane“.
„Uredba koja se odnosi na dinar – Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik EU, izneo je nekoliko vrlo određenih ideja. Osnovna tačka ovde za mene je da nijedna vlada ne treba da teži da osiromaši svoje građane. Vidimo na severu Kosova da je jednom broju pojedinaca veoma teško da nabave stvari koje su im potrebne za svakodnevni život. Gejb Eskobar je otputovao tamo da bi se lično uverio, ali i da bi se uverio za nas u američkoj vladi“, kazao je O’Brajen.
„Ono sa čime se vratio je osećaj da se ova uredba sprovodi na način koji otežava građanima Kosova svakodnevni život“, dodao je on.
„To nije kompetentno, efikasno upravljanje. Dakle, kosovski prijatelji kažu da bismo sada želeli da vidimo ovu uredbu revidiranu i implementiranu na način koji omogućava ljudima da plate robu koja im je potrebna u svakodnevnom životu. To verovatno znači korak unazad, to je nešto o čemu gospodin Lajčak raspravlja, da bi ljudi mogli da žive svoje živote sa izvesnom sigurnošću, da će moći da se probude ujutru i kupuju ono što im treba“, kazao je.
„Ova konkretna politika je bila sprovedena u zaista neprikladno vreme“, naveo je O’Brajen.
„Prošle jeseni je bilo niza dogovora, uključujući i to da građani na severu počnu da plaćaju račune za struju i nekako je čudno uskratiti im bankarske i valutne olakšice koje su im potrebne za plaćanje kosovskih komunalija. Dakle, ono što bismo želeli da vidimo je praktičan napredak, kako bi zajednice Kosova na severu znale da su u stanju da plate za funkcionisanje osnovnih institucija i njihov svakodnevni život“, primetio je on.
„Shavatamo da vlada želi da razume koja valuta ulazi u zemlju“, kazao je i dodao da „postoje načini da se obezbedi takva transparentnost i legitimna upotreba valute, bez prolaska kroz ‘ovu vežbu’. To povećava tenzije i to rasplamsava vrstu beskorisne nacionalističke retorike“, rekao je Džejms O’Brajen.
On je govorio i o Srbiji i naglasio da su SAD jasno stavile do znanja da „pojedinci koji su bili umešani u dela u septembru (2023, događaji u selu Banjska, prim. red.) treba da odgovaraju za njihove postupke“.
„Očekujemo da će se to i desiti uskoro. Vlada Srbije je već preduzela niz koraka od septembra. Pozdravljamo one koji uključuju otpuštanje šefa obaveštajne agencije, povlačenje trupa nazad i ponudu nekih uveravanja o aktivnostima na severu, ali želimo da vidimo da tenzije ostaju niske“, kazao je O’Brajen.
„Sada smo u situaciji da šest zemalja Zapadnog Balkana kažu da žele da budu deo Evrope. Evropa je to sada prepoznala i sarađuje sa svima i oni su u različitim fazama ovog procesa. Snažno podržavamo integraciju ovih zemalja u evropske strukture i, kada oni to izaberu, u transatlantske strukture kao što je NATO. Dakle, tri zemlje su sada pune saveznice u NATO-u i mi to pozdravljamo. Ovo je znak kako obnavljamo i učvršćujemo naše odnose nakon rata zbog budućnosti kakvu svi želimo. To je posao koji ovde najčešće radimo svaki dan“, dodao je on.
„Znamo da je budućnost za obe zemlje (Srbiju i Kosovo – prim. red.), kako su rekli, da žele da budu deo Evrope i globalne ekonomije radije nego da budu nesvrstani ili autarhični, pokušavajući da se bave različitim saveznicima po konkretnim pitanjima. Radimo sa svakom vladom, ali ključna stvar ovde je da obe strane moraju da smanje tenzije u regionu, a to uključuje i akcije koje nisu direktno vezane za vojne vežbe“, rekao je pomoćnik državnog sekretara SAD iz Biroa za evropske i evroazijske poslove Džejms O’Brajen.
Pomoćnik američkog državnog sekretara za pitanja Evrope i Evroazije je rekao i da predsednik Srbije Aleksandar Vučić dobro zna da korišćenje sile protiv Kosova Vašington smatra neprihvaljivim i ugrožavanjem NATO trupa koje su tamo da štite „i srpsku zajednicu i etničke Albance“.
„Vučić je rekao da se sila neće upotrebljavati“, rekao je O’Brajen, komentarišući vežbe Vojske Srbije blizu administrativne linije sa Kosovom.
Kurti: Na nekoliko metara od granice primećene jedinice Vojske Srbije