Parlamentarna skupština Saveta Evrope podržala je sinoć predlog za prijem Kosova u ovu instituciju većinom glasova.
Uprkos zabrinjavajućem pogoršanju situacije sa ljudskim pravima na Kosovu pogotovo kad je reč o pravima manjina, kako je ocenila izvestiteljka Saveta Evrope Dora Bakojani, predlog za prijem Kosova podržao je 131 poslanik, od ukupno 171, a Bakojani je izrazila uverenje da su vlasti na Kosovu spremne da nastave sa suštinskim reformama kako bi se efikasno zaštitili svi građani.
Naši sagovornici smatraju da približavanjem Kosova Savetu Evrope položaj Srba neće biti pobošljan, dok je Srbija primorana da bira između dva zla.
“Kosovu nezasluženi poklon, Beogradu šamar”
Politički analitičar Đorđe Vukadinović ocenjuje da je podrška Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope prijemu Kosova u tu organizaciju ozbiljan udarac za Srbiju, Srbe na Kosovu i međunarodni poredak ali veliki uspeh za Prištinu.
“To je poen za Kurtija, Osmanijevu i čitavu garnituru i to je potvrda, nažalost, politike pritiska i ucene koju oni vode, više manje kontinuirano kada je reč o Srbima i Beogradu. To je realan poraz Beograda, Aleksandra Vučića, svega onog što je prethodnih godina Beograd činio ili govorio da čini po pitanju Kosova i Metohije, bez obzira što glavna odgovornost i formalno jeste na onima koji su to izglasali”, kazao je on i dodao:
“Formalno, ni sadržinski Kosovo nije zaslužilo ulazak, ne samo da se pravi presedan u smislu prijema teritorije koja nije država i nije članica Ujedinjenih nacija”.
Ova odluka, smatra Vukadinović, neće mnogo uticati na već ne tako sjajan položaj Srba na Kosovu.
“Što se tiče obećanja o formiranju Zajednice srpskih opština to je i dalje vrabac ili golub na grani. U suštini, Priština je dobila članstvo na veresiju uz obećanje da će ZSO biti formirana, ona bi donekle, u nekim aspektima olakšala život Srba na Kosovu, ali kada je reč o statusu i generalno pozicijama političkim i državnim čak ni formiranje Zajednice srpskih opština neće nešto bitno promeniti”, istakao je on.
“Na potrebe Srbe će se i dalje oglušavati”
Programski direktor Centra za zastupanje demokratske kulture (ACDC) u Severnoj Mitrovici Aleksandar Rapajić smatra da je glasanje nastupilo u pogrešno vreme.
“Nažalost, nadao sam se da će preko ovog tima za Savet Evrope da se reše neki problemi sa srpsku zajednicu, da će prijem da se iskoristi da rešimo bar neke od problema koje trenutno imamo, rešavanje ekaproprijacije, početak formiranja Zajednice srpskih opština, smanjivanje prisustva specijalnih snaga na severu, ali očigledno da ništa od tih problema nije rešeno, a i dalje se insistira na prijemu Kosova. Da je situacija malo drugačija možda bi prijem Kosova bio dobar za srpsku zajednicu, otvorio nove mogućnosti da rešavaju svoje probleme, ali u trenutnoj situaciji kada vidimo da centralne kosovske institucije apsolutno ne žele da razmatraju probleme Srba onda ni prijem u Savet Evrope neće mnogo pomoći jer će se i dalje oglušavati o sve te potrebe Srba”, kazao je on.
Sagovornici Kim radija podsećaju da je sama izvestiteljka Saveta Evrope Dora Bakojani pozvala PSSE da prihvati njen izveštaj o prijemu Kosova uprkos zabrinjavajućem pogoršanju situacije sa ljudskim pravima.
“Presedan je nesumnjiv i to su kazali i govornici Beograda na samoj sednici i iz vlasti i opozicije što je pohvalno i treba istaći, još neki drugi poslanici su govorili o tom presedanu, da se prvi put u članstvo prima teritorija koja nije država, pripadnici većine nisu imali pravi odgovor na to uključujući i gospođu Bakojani koja je rekla da se glasa, da to nema veze sa statusom i da bi ona drugačije glasala kao grkinja s obzirom na stav Grčke. Tu ima mnogo licemerja, dvostrukih standarda kojih inače ima ali su sada došli do izražaja, negodovanje beogradske delegacije je sasvim opravdano ali to ne znači da je to poraz međunarodnog prava i beogradske politike, strategije i taktike, poslednih deset godina”, ističe Vukadinović.
“Izvestiteljka kaže da je situacija loša, ali i pored toga ćemo mi prihvatiti Kosovo u Savet Evrope”, napominje Rapajić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio je da je jedna od mogućnosti da Srbija izađe iz Saveta Evrope ukoliko Kosovo bude primljeno u članstvo.
“Na vlastima je da odluče šta je dobro za državu, ne znam šta bi bio dobar potez nakon ovoga, ako se istupi, to nije dobro, ako se ostane, ni to nije dobro. Srbija je dovedena u situaciju da bira između dva zla. Šta je manje loše za nju, dok je Kosovo u situaciji da čak i ukoliko ne učini ništa Kosovu se čini dobro”, ističe Rapajić.
Kosovo će, smatra Rapajić, prijemom u Savet Evrope biti nagrađeno.
“Pored toga što Kosovo nije ništa učinilo i dalje završava svoj put ka Savetu Evrope što je u ovom trenutku jedna od najznačajnijih institucija u koju će biti primljeno, a Srbija sa druge strane mora da bira između dva zla, da li da bude u instituciji u kojoj je i Kosovo ili da je napusti, što takođe nije dobro”, zaključio je programski direktor Centra za zastupanje demokratske kulture (ACDC).
Dok kosovski lideri podršku Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za prijem Kosova ocenjuju kao potvrdu dostignuća u oblasti ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, predstavnici vlasti u Srbiji smatraju da je ova odluka pokazala svu dubinu vrednosne krize u kojoj se Evropa danas nalazi, te da Kosovo ne ispunjava osnovne uslove u domenu ljudskih prava i sloboda.