”Na bezbednosnu situaciju na severu utiču paralelne i nelegalne strukture. One prete severu zemlje jer ne možemo da ostanemo mirni dok oni obavljaju svoje aktivnosti. Dok su te paralelne strukture tu, mi imamo problema. Paralelnu strukturu nazivam zdravstvenu i obrazovnu službu koje će nam biti problem sve dok ne budu pod našom upravom”, kazao je Eljšani juče za RTV21.
Izjava je usledila samo dan nakon što je Kosovska policija zatvorila devet objekata Pošte Srbije na severu Kosova, piše KoSSev.
„Crvene linije koje ne smeju da se pređu“
Ista je izazvala negativne reakcije i naišla na osudu lidera Srpske demokratije, Aleksandra Arsenijevića.
„Neprijatno sam iznenađen ovom vašom izjavom, a opet bih vam poručio da se sa tim stvarima ne igra“, naveo je Arsenijević u objavi na Fejsbuku. Eljšaniju je poručio da su škole i bolnice „crvene linije koje ne smeju da se pređu“.
„Škole i bolnice i po kosovskom zakonodavstvu imaju svoju autonomiju, a da i ne pričamo o ZSO“, dodao je Arsenijević.
Takođe je posavetovao Eljšanija da sledeći put „povede računa“ o svojim izjavama:
„Mogu da izazovu veliku netoleranciju građana prema vama“, kazao je.
Upravo su se pojedini građani, tj. zaposleni u prosveti i zdravstvu na severu Kosova, zabrinuti za svoja radna mesta, javili KoSSev portalu, zatraživši od nas pojašnjenje izjave čelnika policije na severu Kosova.
Među njima su i obični građani, roditelji koji su se obratili sa pitanjem – „gde će naša deca da se obrazuju i leče“?
Ne o politici, već o bezbednosti
KoSSev je od zamenika komandira KP za region Sever zatražio dodatno pojašnjenje njegovih navoda.
Eljšani je potvrdio verodostojnost izjave za RTV21, ali je insistirao na preciznosti. Reč „upravljanje“ institucijama, koju je koristio u delu izjave za ovaj medij, sada menja u „pristup“.
Naglašava da je o ovoj temi govorio isključivo iz ugla bezbednosti, a u svojstvu policajca, kao i da nije „tumačio Briselski sporazum“.
„Govorio sam o problemima i izazovima sa kojima se Kosovska policija suočava. Kakav bih ja bio profesionalac ako ne bih nabrojao ono što kao policajac prepoznajem kao izazov u svom radu“, poručio je Eljšani.
S obzirom na to da je, kako kaže, svestan da se radi o resorima koji se tiču pre svega Briselskog sporazuma, tvrdi da nije zalazio u „političku sferu“.
„Kao policajac ja imam obavezu da kažem šta je za mene na terenu izazov. A to ne znači da ćemo mi zatvoriti i raditi na tome, jer za takve mere mi treba da imamo političko odobrenje. Koliko ja znam, po Briselskom sporazumu, i zdravstvo i obrazovanje, treba da imaju nezavisnost. Ipak, za mene, kao policajca, te institucije, rad i saradnja sa njima predstavljaju izazov“.
„Otežana saradnja“
Iako potvrđuje da saradnja sa zdravstvenim institucijama postoji uključujući u slučaju kontrole saobraćaja, saobraćajnih nesreća, telesnih povreda, Eljšani ipak naglašava da je ona otežana.
„Za nas je važno da nas pozove doktor iz bolnice, da imamo pristup njima kada su policijske stvari u pitanju. I počeli su da pozivaju za to“, rekao je.
Dodaje i da Kosovska policija nema uvid u rad institucija, kao i zaposlenih u njima.
Upitan – zašto bi policija kontrolisala jednu civilnu instituciju i da li je potrebno da policija u Prištini, primera radi, treba da ima informacije o tome ko radi u tamošnjem KBC-u, Eljšani kaže:
„Govorim ovde o sigurnosti i bezbednosti. Izazov je za policiju, na primer, to što Srbija unutar ovih institucija ima vezu i uspeva u tome da zaposlene pošalje na protest“.
Za Eljšanija su i uredno prijavljen protesti „bezbednosni izazov“, jer su, kaže, u prošlosti „bili nasilni“.
Direktori škola pod pritiskom
Prema navodima Eljšanija, saradnja je „otežana“ i sa obrazovnim institucijama.
Ukazao je na organizaciju poslednjih izbora, odnosno referenduma na severu Kosova, i slučaj kada škole koje rade pri srpskom obrazovnom sistemu nisu dozvolile da se njihove prostorije koriste za glasanje.
Problem je, ocenjuje, i u svakodnevnim aktivnostima:
„Ako mi odemo u školu i pitamo nešto, direktor nam kaže – imaću problem zbog toga što pričam sa vama. To je dakle problem i za njih, jer su pod pritiskom“, kazao je.
„Nećemo da taknemo ni zdravstvo, ni školstvo“
Eljšani na kraju poručuje da bi dobra saradnja sa ovim institucijama, a ne kontrola, bila sasvim dovoljna da se izazovi policije smanje.
„Ne mislim da oni (prosveta i zdravstvo) treba da budu pod našom upravom, ali nama je za sada potrebna veza sa njima i saradnja. I to bi bilo dovoljno“, kazao je.
Ponovio je još jednom da je svestan da su ove dve institucije političko pitanje, te da će se na tom nivou i rešavati.
„Ja znam da mi nećemo da taknemo i zdravstvo ni školstvo. To će se politički rešavati“, poručio je Eljšani.