Osmani, koja se danas sastala s komandantom KFOR-a na Kosovu, Ozkanom Ulutašem, rekla je da će se, međutim, razgovori po ovom pitanju nastaviti s tom misijom.
“Ono što smatram ključnim je njegov zahtev da se u potpunosti koordiniramo sa NATO-om. I slažem se s tim”, naglasila je Osmani.
“Nema smisla da radimo nešto bez osiguranja da su naši bezbednosni partneri uz nas, jer bi to moglo imati kontraefekat, izazvalo bi mnogo veću prisutnost, stvorilo bi mnogo veću pretnju mostu, a to nije u interesu Kosova”, ocenila je Osmani za Radio Slobodna Evropa.
Vlada Kosova saopštila je da namerava da za saobraćaj vozila otvori most preko Ibra, koji razdvaja Južnu Mitrovicu sa većinskim albanskim stanovništvom i Severnu Mitrovicu sa većinskim srpskim stanovništvom.
Uprkos protivljenju zemalja Kvinte i NATO-a, premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin) poručio je da most treba otvoriti i da taj potez “nije usmjeren protiv bilo koga”.
Rekla je da ni Vlada ni bilo koja druga institucija na Kosovu nije odredila datum otvaranja mosta, istakavši da je ključno da prvo sa, kako je rekla, bezbednosnim partnerima, saveznicima, prijateljima naprave plan.
“I onda taj plan postavlja datum, a ne obrnuto, jer možete znati datum samo ukoliko ste na sto postavili sva pitanja bezbednosti, ukoliko imate jasan operacioni plan kako da se pozabavite tim pitanjima, kako da postupate ukoliko su građani Kosova bilo koje nacionalnosti zabrinuti, kako da više razgovarate sa civilnim društvom, te kako obezbediti da gradonačelnici Južne i Severne Mitrovice budu uključeni u ceo proces”.
Na pitanje o trenutnoj bezbednosnoj proceni situacije u vezi sa otvaranjem mosta, na osnovu informacija koje poseduje, Osmani je rekla da postoji stalna pretnja od snaga koje su finansirane, podstaknute, politički podržane i vojno obučene od strane Srbije.
Govoreći o nacrtu statuta Zajednice opština sa srpskom većinom, kojeg Vlada Kosova odbija da prosledi na razmatranje Ustavnom sudu Kosova, Osmani je rekla da postoji oklevanje “u vezi s jednostranom primenom Osnovnog sporazuma, kada se Srbija jasno, i na osnovu međunarodnog prava, povukla iz njega.”
“Ako svi znamo i svi se slažemo da se Srbija povukla iz tog sporazuma (Ohridski sporazum), verujem da moramo sesti sa našim partnerima i reći: ako Srbija neće da ga sprovede, a vi i dalje tražite od nas da ga jednostrano sprovedemo, moramo znati šta dobijamo zauzvrat, kakve bezbednosne garancije dobijamo, kako ćemo oživeti kampanju za priznanje Kosova i kako ćemo ući u ove međunarodne organizacije zauzvrat.”