Radio Kim
    Slušaj Radio
    NAJNOVIJE VESTI

    Počelo suđenje za ubistvo 370 Albanaca u Meji

    16.06.2025 10:581 min čitanja IZVOR: Kim

    Rašić podseća na prava Srba u okviru Ustava i slobodnog korišćenja svojih obeležja

    16.06.2025 10:152 min čitanja IZVOR: Kim

    Srpska demokratija o deportaciji Srba: Selektivna primena zakona kosovske vlade u tehničkom mandatu

    16.06.2025 9:153 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Sve vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Analiza
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Blog
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Vraćanje Kosova u Skupštinu Srbije: Šta može da se očekuje?
    Politika

    Vraćanje Kosova u Skupštinu Srbije: Šta može da se očekuje?

    Iako još uvek nema formalnog zahteva za održavanje sednice parlamenta o Kosovu, predstavnici opozicije su se poslednjih dana izjasnili da bi takvu sednicu svakako podržali. Jedinstvo opozicije, makar i načelno, predstavlja sazrevanje opozicionih stranaka. Održavanje sednice, iako neće imati dalekosežne rezultate, može da ponudi građanima nova rešenja za Kosovo, što opozicija treba da iskoristi.
    Goran AvramovićObjavio/la Goran Avramović24.09.2024 11:05Nema komentara3 min čitanja IZVOR: Danas
    Vraćanje Kosova u Skupštinu Srbije - Šta može da se očekuje, ilustracija (Foto direktno.rs)
    Vraćanje Kosova u Skupštinu Srbije - Šta može da se očekuje, ilustracija (Foto direktno.rs)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Pored sednice o rebalansu budžeta, koja je u ponedeljak počela sa radom, i najavljene sednice o litijumu, koja bi trebalo da usledni neposredno nakon trenutne, u javnosti se govori i o sednici Skupštine Srbije o Kosovu.

    Ta ideja je najpre potekla od strane predstavnika Nove Demokratske stranke Srbije. Kako je predsednik te stranke, Miloš Jovanović, najavio za Danas, predlog Zakona o Kosovu koji bi trebalo da posluži kao osnov za sazivanje sednice Skupštine trebalo je da bude poslat u toku vikenda drugim opozicionim poslaničkim grupama.

    Iako još uvek nema informacija o tome da li je taj zahtev poslat, u poslednjih nedelju dana, određeni opozicioni poslanici se jesu izjasnili da bi podržali posebnu sednicu parlamenta o Kosovu, dok u pogledu sadržaja, barem dok ne dobiju konačnu verziju, zadržavaju rezerve.

    Kako su naglasili, ono što ne bi nikako podržali jeste zveckanje oružjem.

    Ipak, među onima koji bi podržali tu sednicu našle su se i partije kojima Kosovo nije centralna tema poput Zeleno-levog fronta i Pokreta slobodnih građana, pa se sada neka vrsta jedinstva u pogledu Kosova nazire, makar i u kontekstu zahteva za održavanje sednice Skupštine.

    Sa druge strane, postavlja se pitanje kako bi ta sednica, ukoliko bude održana, izgledala, i koje bi bile posledice „vraćanja Kosova u Skupštinu“, s obzirom da se vlast uvek trudila da na sednicama o Kosovu pokaže da je protivljenje politici vlasti izdaja Kosova.

    Janjić: Sazrevanje opozicije

    Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose kaže za Danas da najavljeni zahtev za održavanje sednice o Kosovu predstavlja „sazrevanje opozicije“ u odnosu na ono stanje u kojem je bila poslednji put kada je Vučić najavio unutrašnji dijalog o Kosovu, a kada ga je opozicija bojkotovala.

    „Bez obzira što je taj unutrašnji dijalog bio manipulativan, mi smo i kao Forum tvrdili i davali analize da opozicione stranke gube time što ne učestvuju u toj raspravi“, tvrdi Janjić.

    Naš sagovornik smatra da je važno učestvovati na sednici jer pitanje Kosova nije samo pitanje „mitologije i ideologije“, što su, tvrdi Janjić, od njega napravili političari jer time dobijaju glasove.

    „Kosovo je uvek bila tema dolaska ili odlaska vlasti“, kaže Janjić.

    Kako pojašnjava, današnja opozicija pokazala je slabost koju je imala i opozicija devedesetih godina time što program za Kosovo nije uvrstila u izborne teme.

    „Prvi opozicioni program za Kosovo se pojavio 1996. godine sa novoosnovanom Socijaldemokratijom, a kada je ona primljena u DOS počelo je prepisivanje tog programa“, podseća Janjić.

    Neko ko želi da vodi Srbiju, tvrdi on, mora znati da nasleđuje problem Kosova i da ima odnos prema tome što nasleđuje, te dodaje da je normalno da će doći do različitih pogleda među opozicjiom.

    „Zloupotrebe skuštine će svakako biti od strane Srpske napredne stranke i Vučića, jer njima ta tema ne odgovara. Oni traže temu, ali žele da je ne vide. Zbog toga opozicija ne treba da se uzdržava već da iznese svako svoj pogled“, tvrdi Janjić.

    „I vrapci na grani znaju“

    Kao tačke oko kojih bi opozicija mogla da se usaglasi, Janjić ističe najpre ono „što i vrapci na grani znaju“ – da je Vučićeva politika u pogledu Kosova propala. S druge strane, svi se mogu složiti i oko toga da odgovori koje Vučić sada pruža nisu dobri.

    „Do opozicije je da li će tu da ponudi zajednički program. Ono što nudi DSS je već poznato, ali drugi treba da ponude nešto što je neposredni odgovor za budućnost. Novi DSS je važan za ocenu stanja i odgovornosti Vučića“, pojašnjava naš sagovornik.

    On smatra da se te dve tačke mogu naći u zajedničkom predlogu, te se onda predstaviti različiti pogledi opozicije.

    „To je taktički važno“, kaže Janjić, „kada bi svi ispričali priču, recimo ZLF, oni bi pokrili samo deo biračkog tela, a ovako bi oni zahvatili mnogo širi prostor. Zapravo onaj isti prostor koji su zahvatili kada su vodili proteste protiv nasilja ili protiv rudarenja jadarita. To je glavni rizik i zbog toga oni treba da traže sednicu što pre, jer ono što radi u Njujorku je pokušaj Vučića da obesmisli tu raspravu i da dovede sve na nivo ‘ko je za opstanak Vučićeve vlasti, ko nije’“, zaključuje Janjić.

    Pavković: Kosovo značajna tema

    Miloš Pavković iz Centra za evropske politike, smatra da se celokupna opozicija sada bavi Kosovom jer su uvideli da je ova tema značajna biračkom telu.

    „Mislim da je njihov prvobitni razlog to što je tema Kosova uvek bitna tema za građane. Iako prenosi skupštinskih nastupa nisu gledani, ovo je prilika za opozicione stranke da dopru do većeg broja birača“, kaže naš sagovornik.

    Kao drugi razlog navodi to da je deo opozicije koji je bojkotovao sednicu o Kosovu 2019. godine, poučen tim iskustvom, sada shvatio da je propustio priliku da se obrati delu birača.

    „Kada govorimo o samom dometu ovog zasedanja, pitanje je kakav će biti“, kaže Pavković.

    On tvrdi da ne treba očekivati da ima neke dalekosežne posledice.

    „Prosto, vladajuća večina ima dovoljan broj glasova koji im je neophodan u skupštini i ne očekujem da će biti previše otvoreni za bilo kakav predlog koji dolazi iz opozicije“, tvrdi sagovornk Danasa i dodaje da ne treba očekivati da će vlast i opozicija doći do zajedničkog stava.

    Ono što se može očekivati, s druge strane, jesu nove optužbe i uvrede na račun jednih i drugih, smatra Pavković.

    „Zbog toga ne treba imati neka prevelika očekivanja u smislu same sednice i konstruktivnosti konačnog ishoda. Očekujem da će vlad već usvojiti nek uvrstu rezolucije ili dokumenta bez puno sluha za to šta će reći opozicija“, zaključuje Pavković.

    Pogledajte još članaka sa istim ključnim rečima:

    Dušan Janjić Kosovo Kosovo vesti Miloš Pavković sednica o Kosovu Skupština Srbije
    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Goran Avramović

    Povezani članci

    Rašić podseća na prava Srba u okviru Ustava i slobodnog korišćenja svojih obeležja

    16.06.2025 10:15

    Topla i pretežno sunčana sedmica, mogući kratkotrajni pljuskovi u planinskim predelima

    16.06.2025 8:24

    Zbog poskupljenja letovanje postaje luksuz

    15.06.2025 21:32

    Kancelarija za KiM: Kurti nastavio sa politikom proizvoljnog hapšenja Srba

    15.06.2025 19:06
    Izdvojeno

    Počelo suđenje za ubistvo 370 Albanaca u Meji

    16.06.2025 10:581 min čitanja IZVOR: Kim

    Rašić podseća na prava Srba u okviru Ustava i slobodnog korišćenja svojih obeležja

    16.06.2025 10:152 min čitanja IZVOR: Kim

    Srpska demokratija o deportaciji Srba: Selektivna primena zakona kosovske vlade u tehničkom mandatu

    16.06.2025 9:153 min čitanja IZVOR: Kim

    Topla i pretežno sunčana sedmica, mogući kratkotrajni pljuskovi u planinskim predelima

    16.06.2025 8:241 min čitanja IZVOR: Kim
    Najčitanije

    Rašić podseća na prava Srba u okviru Ustava i slobodnog korišćenja svojih obeležja

    16.06.2025 10:15

    Počelo suđenje za ubistvo 370 Albanaca u Meji

    16.06.2025 10:58

    Kancelarija za KiM: Kurti nastavio sa politikom proizvoljnog hapšenja Srba

    15.06.2025 19:06

    Nedeljni bilten

    Primajte informacije i čitajte vesti iz prve ruke. Prijavite se za naš besplatni nedeljni bilten.

    RTV Kim je medij koji se pridržava stanadarda profesionalnog i nezavisnog novinarstva u skladu sa međunarodnim i lokalnim etičkim kodeksima, kao i prava svakog građanina na istinu i objektivno informisanje.

    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti

    Pretplatite se na bilten

    Primajte informacije i čitajte vesti iz prve ruke. Prijavite se za naš bilten.

    © 2025 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.