Mustafi, odnosno Nacionalni savet Albanaca, podneo je tužbu protiv ministra Aleksandra Vulina još 2019. godine Višem sudu u Beogradu zbog toga što je Vulin u više navrata „javno nazivao Albanace ‘Šiptarima’“.
Međutim, ovaj sud je još 2020. godine odbio kao neosnovan zahtev kojim je traženo da se utvrdi da je Vulin svojim izjavama učinio „teški oblik neposredne diskriminacije povredom prava na zabranu govora mržnje“.
Apelacioni sud je 2021. godine takođe odbacio žalbu na odluku Višeg suda, a sada je i Vrhovni sud odbio kao neosnovanu reviziju tužioca protiv presude Apelacionog suda.
„Odluka Vrhovnog suda Srbije o izjavama potpredsednika Vulina dodatno produbljuje naše zabrinutosti u vezi sa pravima i sigurnošću albanske manjine“, saopštio je Bisljimi takođe večeras preko naloga na svojim društvenim mrežama.
Inače, javnost je sa najnovijom odlukom Vrhovnog suda upoznao Ragmi Mustafi, koji je i objavio stranicu navodne presude, što je večeras preuzeo i Bisljimi takođe.
U ovoj se presudi spominju navodi Vulina zbog kojih je Nacionalni savet Albanaca podneo tužbu još 2019. godine.
„Ja sam za što brže i sigurnije razgraničenje sa Šiptarima. Ovo je moj lični stav i ja za ovo nemam ni podršku predsednika Vučića, ni Vlade Srbije, niti je Skupština ikada raspravljala o tome…“, glasi jedna od izjava Vulina.
A nakon što je najavljena tužba, Vulin je poručio:
„Najavu tužbe protiv mene zbog toga što Albance sa Kosova i Metohije nazivam Šiptarima, tumačim kao nastavak zabrane odlaska u Jasenovac ili na prostor Kosova. Srbi koji ne ćute moraju biti ućutkani. Shvatiću tužbu kao kompliment za doslednost i upornu borbu za istinu. To je termin koji Šiptari koriste sami za sebe i ne znam zašto bi bio uvredljiv. Možda nije dobar izgovor? Za mene bi uvreda bila da me neko zove drugačije nego što ja zovem sebe. Šiptar je termin koji označava Albance sa Kosova i pokazuje da se ne misli na Albance koji žive u centralnoj Srbiji ili u Albaniji i ne znam šta je tu sporno. Da li bi bilo bolje koristiti turske izraze Arnaut, Arbanas“.
Vulin termin „šiptar“ poslednjih nekoliko godina redovno koristi u zvaničnom obraćanju i na pozicijama ministra odbrane, ministar unutrašnjih poslova, šefa BIA-e. Ovaj političar je sada potpredsednik Vlade Srbije.
Inače, kroz nekoliko sudskih predmeta u Srbiji, upotreba termina „šiptar“ je dokazana kao govor mržnje. Viši sud u Beogradu je prvostepenom presudom od 19. septembra 2018. godine u parničnom postupku Anite Mitić, kao tužilje, protiv izdavača “Informera” i Dragana J. Vučićevića, utvrdio da je objavljivanjem informacija u izdanju ovog papira u tekstu “Fašisti napadaju” povređeno pravo na zabranu govora mržnje iz člana 75. Zakona o informisanju.
“Termin ’Šiptar’ smatra se politički nekorektnim i uvredljivim sadržajem u srpskom jeziku za pripadnike albanske nacionalnosti koji žive na Kosovu i Metohiji”, navodi se u presudi Apelacionog suda.
„Vrhovni sud Srbije izabrao je da zažmuri na očiglednu diskriminaciju i pogrdni jezik Aleksandra Vulina“, poručio je ranije danas Ragmi Mustafi, koji je najavio i da će se obratiti i Ustavnom sudu, te sudu u Strazburu.